służba wojskowa

Jak ująć w klasyfikacji dochody z tytułu nałożonych grzywien na osoby, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej

Pytanie: W jakim dziale, rozdziale i paragrafie gmina powinna klasyfikować dochody z tytułu nałożonych grzywien na osoby, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej (tzw. egzekucja stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej) realizowana na podstawie art. 119 § 1 i art. 122 § 1 w związku z art. 3 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz art. 59 ust. 8 ustawy o obronie Ojczyzny.

Gminy wykonują nie tylko zadania własne określone ustawą o samorządzie gminnym, ale także zadania zlecone innymi ustawami, co określa art. 8 ust. 1 wskazanej ustawy. Jednym z zadań zleconych gminom jest prowadzenie rejestracji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące osoby objętej rejestracją w dniu ukończenia przez nią 18 lat życia.

Rejestr ten jest prowadzony na potrzeby prowadzenia ewidencji wojskowej oraz prowadzenia kwalifikacji wojskowej, zgodnie z art. 53 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Osoby podlegające obowiązkowi rejestracji wzywane są do rejestracji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Wezwane osoby, które nie zgłosiły się do tej rejestracji w określonym terminie i miejscu, są obowiązane to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody. W przypadku niezgłoszenia się bez uzasadnionej przyczyny do rejestracji osoby podlegającej temu obowiązkowi wójt (burmistrz, prezydent miasta) nakłada na tę osobę grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do urzędu gminy, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Pracownik powołany do służby wojskowej – ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, świadectwo pracy

Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. W dniu 23 stycznia 2023 r. otrzymaliśmy pismo z Wojskowego Centrum Rekrutacji o powołaniu pracownika do czynnej służby wojskowej polegającej na pełnieniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od 20 lutego 2023 r. do 19 lutego 2024 r. (okres 12 miesięcy). Jako podstawę prawną podano art. 89 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny. Wyczytaliśmy że na ten okres należy pracownikowi udzielić urlopu bezpłatnego. Pracownikowi udzielono urlopu. W dniach od 20 lutego 2023 r. do 19 marca 2023 r. pracownik nie świadczył pracy – był w wojsku na szkoleniu. Zgłosił się do pracy od 20 marca 2023 r. i do nadal pracuje. Nie otrzymaliśmy żadnego pisma z wojska. Pracownik oznajmił, ze dzwoniono do niego z propozycją pracy w wojsku, więc najprawdopodobniej nastąpi rozwiązanie stosunku pracy. Pracownikowi należy się ekwiwalent za urlop (nie da rady wykorzystać urlopu wypoczynkowego). Ile będzie należało się urlopu, jeżeli będzie pracował do 15 maja 2023 r. Czy wyliczając urlop za przepracowane miesiąca do maja, czyli 5 miesięcy (wyjściowe 26 dni) należy mu się urlop 11 dni? Czy należy pomniejszyć urlop o jeden miesiąc urlopu bezpłatnego, czyli należałoby się za 4 miesiąca (9 dni)? Jaką wypisać przyczynę rozwiązania stosunku? W której pozycji w świadectwie wpisać urlop bezpłatny? Czy w świadectwie pracy w pozycji 10. należy wskazać – odbył służbę wojskową w okresie i wypisać okres urlopu bezpłatnego?