Zwrot kosztów za korzystanie z prywatnego samochodu w pracy może budzić pytania o jego skutki podatkowe. Zobacz, co na ten temat mówi najnowsze orzecznictwo i jakie konsekwencje mogą wynikać dla pracodawcy i pracownika.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy ryczał wypłacony pracownikowi za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych stanowi przychód opodatkowany PIT.
Polecamy też:
Prywatny samochód do celów służbowych dla prezesa spółki – dokumentacja
Umowa o używanie samochodu do celów służbowych - wzór
Zwrot kosztów używania prywatnego pojazdu a podatek i składki
Skorzystaj z kalkulatora:
Zwrot pracownikowi kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych stanowi dla tego pracownika przychodów ze stosunku pracy. Po spełnieniu ustawowych warunków taki zwrot może jednak korzystać ze zwolnienia od PIT. A jak będzie w przypadku zwrotu kosztów dla byłego pracownika? Sprawdźmy.
Stosownie do art. 32 ust. 2 ustawy o PIT, zakłady pracy będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej lub ze spółdzielczego stosunku pracy, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy lub z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej wypłacanej w spółdzielniach pracy.
Od przychodów pracowniczych zaliczka na PIT
Do przychodów pracownika należy zaliczyć praktycznie wszystkie otrzymane przez niego świadczenia, które mógł on otrzymać od pracodawcy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).
Co zaliczamy do przychodów pracowniczych
Przychodami są bowiem nie tylko wynagrodzenia, czyli świadczenia wprost wynikające z zawartej umowy o pracę, lecz także wszystkie inne przychody (świadczenia), niezależnie od podstawy ich wypłaty, jeżeli w jakikolwiek sposób wiążą się z faktem wykonywania pracy. Od tych wypłacanych świadczeń zakłady pracy (będące osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej) są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy (art. 32 ustawy o PIT).
Za pracownika w rozumieniu ustawy o PIT uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 ustawy o PIT).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Pobierz kalkulator:
Kalkulator ryczałtu samochodowego
Polecamy też:
Prywatny samochód do celów służbowych dla prezesa spółki
Wycofanie środka trwałego z działalności i darowizna samochodu
Wydatki za używanie prywatnego samochodu prezesa – czy można zaliczyć do kosztów podatkowych
Pobierz wzór:
Oświadczenie o używaniu w danym miesiącu samochodu prywatnego do celów służbowych - wzór
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Oglądaj szkolenie online:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.