W myśl art. 64 Kodeksu cywilnego prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli zastępuje takie oświadczenie. Ma to swoje konsekwencje także na gruncie VAT.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.
Istotne zmiany z punktu widzenia m.in. przedsiębiorców dochodzących swoich racji przed sądami przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Po tym, jak nowe przepisy wejdą w życie, przy wysyłaniu pism procesowych oficjalnie można będzie korzystać nie tylko z usług Poczty Polskiej, ale również z pośrednictwa innych operatorów pocztowych.
Nie wystarczy samo doręczenie formularzy umów wraz z regulaminami zawierającymi zapis na sąd polubowny przez dostawcę zagranicznego, aby uznać wykonalność wyroków zagranicznego arbitrażu. Strona umowy powinna wyrazić odrębną zgodę także na ogólne warunki umowne wraz z zapisami na arbitraż. - postanowienie Sądu Najwyższego z 28 listopada 2018 r. sygn. III CSK 406/16.
Minister sprawiedliwości podpisał 7 października 2014 r. rozporządzenie, na podstawie którego z dniem 1 stycznia 2015 roku odtworzonych zostanie 41 sądów rejonowych zniesionych w związku z tzw. reorganizacją małych sądów.
Od 1 stycznia 2013 r. będzie obowiązywało rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych. Rozporządzenie zakłada przekształcenie 79 najmniejszych sądów rejonowych (czyli takich w których pracuje do 9 sędziów włącznie) w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów rejonowych.
Czy każde zdarzenie w pracy powodujące śmierć pracownika może być uznane za wypadek przy pracy? Sprawdź, jakie zdanie na ten temat ma Sąd Najwyższy.
Pytanie: Od października 2006 r. pracuję w niewielkiej firmie. Pracodawca był ze mnie bardzo zadowolony, pracowałam często w nadgodzinach i nie pobierałam z tego faktu żadnych pieniędzy. Traktowałam tę firmę jak swoją. Niestety jakieś 2 miesiące temu szef zaczął spoufalać się wobec mnie, dzwonił codziennie i się żalił. Wysłuchiwałam go i doradzałam. Jako dowód mam wszystkie sms-y oraz jego e-maile. Dnia 18 sierpnia 2007 r. pracodawca wyznał mi miłość. To wyznanie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem i w związku z tym postanowiłam nie rozmawiać więcej na ten temat. Z powodu całej tej sytuacji bardzo źle się poczułam, gdyż pracodawca powiedział mi, żebym już więcej nie przychodziła do pracy. Ze złym stanem zdrowia udałam się do lekarza, który zalecił mi przerwę od pracy i dał zwolnienie lekarskie. Będąc na zwolnieniu lekarskim, otrzymałam od pracodawcy pismo, że zostałam ukarana karą porządkową w postaci nagany z wpisaniem do akt za niedbałe wykonanie swoich obowiązków. Całkowicie się z tym nie zgadzam (wniosłam sprzeciw), gdyż zawsze z obowiązków wywiązywałam się w 100%. Na potwierdzenie mam sms-y od szefa, który mnie chwali do momentu, gdy odmówiłam dalszej rozmowy. Obecnie pracodawca proponuje mi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron i straszy, że nie wypłaci mi już wynagrodzenia za pracę. Nie chcę ugody, ponieważ to nie moja wina. Dlaczego ja mam być poszkodowaną? Jak postąpić w takiej sytuacji? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip