Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Ministerstwo Finansów nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań. Tak wynika z informacji tego resortu, opublikowanej na jego stronie internetowej.
Osoba będąca w związku małżeńskim zamierza wynająć mieszkanie. Zamierza płacić sama od całego przychodu z tego tytułu (nie z małżonkiem po połowie) podatek zryczałtowany w wysokości 8,5%. Czy fakt wynajęcia mieszkania (umowę) trzeba zgłosić do urzędu skarbowego? Czy należy w tym zgłoszeniu zadeklarować, że przychód będzie przyporządkowany tylko małżonce? Czy trzeba zadeklarować, że podatek będzie płacony co miesiąc (albo kwartalnie), jeśli małżonka tak wybierze?
W 2012 roku podatnicy korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złożyli o 41 857 zeznań więcej niż za 2011 rok – wynika z danych resortu finansów.
Podatnik, który chce skorzystać z uproszczonej formy opłacania podatku dochodowego musi złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie. Ma na to czas do 20 stycznia. Jeżeli działalność prowadzona jest np. w formie spółki cywilnej osób fizycznych oświadczenie składają wszyscy wspólnicy. Ryczałtowiec składa zeznanie podatkowe PIT-28 za poprzedni rok do końca stycznia następnego roku.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że 2 608 podatników zgłosiło zawarcie umowy najmu okazjonalnego w 2012 r. To o 709 więcej niż w porównaniu z 2011 rokiem.
Zryczałtowaną formę opodatkowania mogą wybrać wszyscy podatnicy osiągający przychody z najmu prywatnego. Możliwość wyboru ryczałtu dotyczy również umów podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze.
Podatnicy osiągający przychody z najmu prywatnego mają czas do 21 stycznia 2013 r. na złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Małżeństwa osiągające dochody z najmu muszą co roku składać oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z nich.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip