Czy niezrealizowane różnice kursowe (z wyceny bilansowej na koniec roku) mogą być uznane za koszty i przychody podatkowe? Czy mogą wchodzić do podstawy naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych?
Pytanie: Czy niezrealizowane różnice kursowe (z wyceny bilansowej na koniec roku) mogą być uznane za koszty i przychody podatkowe? Czy mogą wchodzić do podstawy naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych?
Różnice kursowe powstają na skutek wahań kupna i sprzedaży waluty krajowej w stosunku do walut obcych oraz w wyniku zmiany poziomów kursów walut względem siebie. Momentem ich powstania z punktu widzenia wpływu na sprawozdanie finansowe jest dzień bilansowy lub rok obrotowy, w trakcie którego wystąpiły operacje gospodarcze takie jak: wpłata należności, spłata zobowiązań oraz zakup lub sprzedaż w walucie krajowej. Wyróżniamy różnice kursowe dodatnie i ujemne.
Do rozpoznawania różnic kursowych na gruncie ustawy o rachunkowości nie ma znaczenia sposób ich rozliczania w podatku dochodowym.
Webinarium jest poświęcone omówieniu zasad przeliczania operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych zgodnie z prawem bilansowym i podatkowym w świetle najnowszego orzecznictwa i interpretacji. Omawiane zagadnienia ilustrowane są przykładami.
Sprawdź program szkolenia:
Szkolenie prowadzi:
dr Katarzyna Trzpioła, specjalista prawa podatkowego i bilansowego, doświadczony wykładowca i praktyk, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskie, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.
Wstęp:
Przeliczanie operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych nie musi być trudne? Wystarczy poznać kilka ważnych zasad, jak tego dokonywać zgodnie z prawem bilansowym i podatkowym. Dowiedz się więcej na ten temat. Poznaj najnowsze orzecznictwo i interpretacje podatkowe.
W księgach rachunkowych dla rozpoznawania różnic kursowych nie ma znaczenia sposób ich rozliczania w podatku dochodowym. Sprawdź na przykładzie, jak ujmować różnice kursowe.
Ustalanie różnic kursowych według metody rachunkowej jest możliwe po uprzednim zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego. Podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, muszą to zrobić do 31 stycznia 2016 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip