Podatnicy, u których pojawiły się niezgodności, otrzymają powiadomienia z Ministerstwa Finansów z prośbą o weryfikację przesłanych JPK_VAT. Jakie podatnicy najczęściej popełniali błędy w składanych plikach za styczeń?
Do 26 lutego na podstawie danych rzeczywistych z 2017 rok należy dokonać korekty „wstępnego” odliczenia VAT. Poznaj zasady na których powinieneś dokonania rozliczeń swoich klientów.
Przedsiębiorca nieprawidłowo rozliczył swoje zobowiązanie w podatku od towarów i usług lub. Sprawdź, jakie poniesie dodatkowe konsekwencje podatkowe w VAT.
Od tego roku organy administracji skarbowej mają prawo ustalić tak zwane dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% lub nawet 100% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego albo kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku do obniżenia podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe.
Jeżeli urzędnicy stwierdzą, że podatnik w złożonej deklaracji wykazał przykładowo: kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, czy też kwotę zwrotu różnicy podatku lub kwotę zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej, to musi się liczyć z dodatkowym zobowiązaniem podatkowym. Uważaj, ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego jest także możliwe, jeżeli nie złożysz deklaracji podatkowej oraz nie wpłacisz kwoty zobowiązania podatkowego.
Sprawdź na przykładach, jakie sankcje grożą za nierzetelne rozliczenie VAT.
Aby zapewnić samorządom czas na przygotowanie się do nowego modelu rozliczeń, do połowy 2016 r. nie będą kwestionowane rozliczenia prowadzone tak jak dotychczas – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie dotyczącym wyroku TSUE z 29 września. Sprawdź komentarz eksperta w tej sprawie.
W dniu 29 września 2015 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-276/14, w którym orzekł, że „podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe będące przedmiotem postępowania głównego, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie”.
Więcej o tym wyroku pisaliśmy w tekście:
Tym samym Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził prawidłowość stanowiska zajętego ponad 2 lata temu przez Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 czerwca 2013 r. uchwały (sygn. akt I FPS 1/13).
Kwartalna metoda rozliczeń pozwala składać deklaracje raz na trzy miesiące. Jednak za pierwszy i drugi miesiąc należy wpłacać zaliczki na podatek. Kto może skorzystać z takiej formy rozliczeń? Sprawdź komentarz wraz z licznymi przykładami.
Podatnik może rozliczać VAT kwartalnie na trzy sposoby. Przyjęcie jednej z trzech możliwości zależy od charakteru firmy. W zależności od tego, którą opcję przedsiębiorca wybierze, będzie wpłacał podatek należny raz na kwartał lub zaliczkowo – co miesiąc.
Dostawa mediów to świadczenie odrębne od najmu, a to oznacza, że dostawy te nie są opodatkowane stawką VAT właściwą dla usługi najmu. Muszą być jednak spełnione określone warunki.
Sprawa dotyczyła spółki, która jest deweloperem i inwestorem oferującym nowoczesne powierzchnie magazynowe. Przedsiębiorstwo będzie zawierało z klientami umowy najmu powierzchni magazynowej oraz powierzchni biurowej i socjalnej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip