Podatkowe ujęcie umowy komisu nie jest oczywiste. Na gruncie podatku od towarów i usług sprzedaż komisowa i związana z nią usługa komisu musi być identyfikowana jako dwie kolejno następujące po sobie dostawy towarów.
Problem: Gabinet fizjoterapii świadczy usługi głównie w zakresie rehabilitacji dzieci, terapii integracji sensorycznej, tlenoterapii w komorze hiperbarycznej. Z uwagi na fakt, iż w większości są to usługi zwolnione z VAT, klinika nie jest czynnym podatnikiem VAT (jest podatnikiem zwolnionym). Przychód wynosi około 400.000 zł, z czego 80% to rehabilitacja dzieci. Sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych ewidencjonowana jest w kasie fiskalnej. Jak poprawnie powinny być wystawiane faktury za usługi świadczone przez gabinet? Jakie elementy powinna zawierać taka faktura? Czy może być wystawiana w cyklach miesięcznych? Czy powinny być podane daty wykonania usługi w danym miesiącu? Czy na takiej fakturze powinna się znaleźć adnotacja o podstawie zwolnienia z VAT?
Podatnik został zarejestrowany do VAT z metodą kasową 10 września 2021 r. Po 12 miesiącach przechodzi na rozliczenie kwartalne VAT. Jaką datę wskazać w VAT-R jako dzień zmiany rozliczenia na kwartalne: od 10 września 2022 r., czy od początku kwartału?
Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.
Przeczytaj także:
Z artykułu dowiesz się:
Każdy podatnik może w dowolnym momencie prowadzenia działalności gospodarczej dokonać wycofania środka trwałego z majątku firmowego. Operacja taka nie jest niczym nadzwyczajnym i jako normalne zachowanie przedsiębiorcy jej reperkusje zostały w szczegółowym zakresie uregulowane w ustawie o VAT.
Pytanie: Przedsiębiorstwo X nabyło towary w kwietniu partiami (9 dostaw), ostatniej dostawy dokonano 28 kwietnia 2022 r. Sprzedawca wystawił fakturę w euro z datą wystawienia 25 maja 2022 r. oraz datą sprzedaży 2 maja 2022 r. Data otrzymania faktury drogą elektroniczną 25 maja 2022 r. Były to dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 5 ustawy o VAT. Z jakiej daty zastosować kurs waluty w euro do określenia podstawy z tytułu dostawy towarów, w jakim okresie wykazać podatek należny i naliczony w plikach JPK?
Nasza spółka kupiła od polskiej firmy łóżka (faktura zakupu ze stawką 23%). Następnie zostały one przewiezione na Słowację – do firmy słowackiej, która organizuje punkt pomocowy na rzecz ukraińskich uchodźców wojennych. Nasza firma ponosi zarówno koszty zakupu, jak i transportu. Czy od bezpłatnego przekazania towarów – łóżek na Słowację – należy na podstawie faktury wewnętrznej naliczyć VAT należny? Jak potraktować taki VAT należny? Gdzie ująć w pliku JPK_V7M? Czy można odliczyć VAT naliczony z faktury zakupu?
Czy spółka z o.o. w pierwszym roku prowadzenia działalności może mieć rozliczany podatek VAT i CIT w ujęciu kwartalnym?
Transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części są często przedmiotem sporu pomiędzy podatnikami a fiskusem. Sukcesja obowiązków w zakresie podatków nie jest problematyczna, jednak często wątpliwości budzi sukcesja praw. Jednym z obszarów dyskusji jest możliwość skorygowania rozliczeń VAT poprzednika i wystąpienia z wnioskiem o zwrot nadpłaty VAT. Tematyką tą zajął się ostatnio NSA, który w wyroku o sygn. akt I FSK 2240/19 rozstrzygnął sprawę na korzyść podatnika.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip