Zgodnie z art. 151 § 1 Kodeksu pracy, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.
W myśl art. 151 § 3 Kodeksu pracy, liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z okolicznościami określonymi w art. 151 § 1 pkt 2 nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.
Natomiast liczba godzin nadliczbowych, o których mowa zarówno w art. 151 § 1 pkt 1, jak i w § 1 pkt 2, limitowana jest jeszcze w ten sposób, że zgodnie z art. 131 § 1 Kodeksu pracy, tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Czytaj także:
Jak oddać godziny nadliczbowe w przypadku awarii
Czas wolny w zamian za godziny nadliczbowe, gdy nie ma wniosku pracownika – wynagrodzenie
Jak rozliczyć pracę nadliczbową w sobotę w podstawowym systemie czasu pracy
Jak właściwie rozliczać czas pracy w ruchu ciągłym
Czas pracy – czy pracownik może pracować przez 6 dni w tygodniu
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.