roczny limit godzin nadliczbowych

Ile wynosi roczny limit godzin nadliczbowych

Pytanie: Spółka z o.o. zatrudniająca około 25 pracowników przyjęła 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownicy pracują dziennie od 9 do 10 godzin. Pracownicy nie chcą odbierać dni wolnych z nadgodzin, chcą mieć wypłacone wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Czy w takim przypadku obowiązuje roczny limit nadgodzin? Czy jeżeli w regulaminie będzie uwzględniona maksymalna liczba nadgodzin roczna 500, to będzie zgodne z Kodeksem pracy?

Zgodnie z art. 151 § 1 Kodeksu pracy, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;

2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

W myśl art. 151 § 3 Kodeksu pracy, liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z okolicznościami określonymi w art. 151 § 1 pkt 2 nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.

Natomiast liczba godzin nadliczbowych, o których mowa zarówno w art. 151 § 1 pkt 1, jak i w § 1 pkt 2, limitowana jest jeszcze w ten sposób, że zgodnie z art. 131 § 1 Kodeksu pracy, tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.