Ile wynosi roczny limit godzin nadliczbowych

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 4 grudnia 2023
Pytanie: Spółka z o.o. zatrudniająca około 25 pracowników przyjęła 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownicy pracują dziennie od 9 do 10 godzin. Pracownicy nie chcą odbierać dni wolnych z nadgodzin, chcą mieć wypłacone wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Czy w takim przypadku obowiązuje roczny limit nadgodzin? Czy jeżeli w regulaminie będzie uwzględniona maksymalna liczba nadgodzin roczna 500, to będzie zgodne z Kodeksem pracy?

Zgodnie z art. 151 § 1 Kodeksu pracy, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;

2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

W myśl art. 151 § 3 Kodeksu pracy, liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z okolicznościami określonymi w art. 151 § 1 pkt 2 nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.

Natomiast liczba godzin nadliczbowych, o których mowa zarówno w art. 151 § 1 pkt 1, jak i w § 1 pkt 2, limitowana jest jeszcze w ten sposób, że zgodnie z art. 131 § 1 Kodeksu pracy, tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Prawnik. Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Autor publikacji w tych dziedzinach. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Doświadczenie zawodowe autora obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.