Zmianę wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 października 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych (Dz.U. z 2024 r., poz. 1510). Ma ona charakter dostosowujący i stanowi konsekwencję uchylenia art. 18 Prawa dewizowego.
Podatnik (obywatel Ukrainy) może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) poprzez złożenie oświadczenia. Złożenie oświadczenia pracodawcy lub innemu płatnikowi powoduje, że od pierwszego dnia przybycia do Polski podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego.
Ministerstwo Finansów dzień przed upływem terminu do rozliczenia PIT za 2020 rok postanowiło wydać objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej. Wielu podatników objaśnienia zobaczyło dopiero po majówce. Na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, na czym polegają kryteria ustalania rezydencji podatkowej i na czym one polegają? Sprawdźmy.
Wprowadzenie mechanizmu CFC polega na przypisaniu podmiotowi krajowemu do opodatkowania części dochodu zależnej od niego spółki, która jest rezydentem innego państwa. To jedna z propozycji, która znalazła się w projekcie ustawy o zmianie w CIT i PIT, którym w tym tygodniu zajmował się Sejm.
Od przyszłego roku rząd chce wprowadzić opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych. Ma to ograniczyć szkodliwą konkurencję ze strony innych państw, oraz unikanie opodatkowania w wyniku przesuwania dochodów do spółek zależnych z rajów podatkowych i krajów o preferencyjnych systemach.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip