Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jak wykazać saldo konta 490 w rachunku zysków.
Polecamy też:
Rachunek zysków i strat – sprawdź, jak przygotować rzis
Zatwierdzanie sprawozdań finansowych: co musi wiedzieć księgowy po 31 marca
Projekt KSR 16 w sprawie uproszczeń w rachunkowości 2025 – sprawdź, których jednostek dotyczy
Zmiany w ustawie o rachunkowości 2025 mogą budzić wątpliwości przy przygotowywaniu sprawozdań finansowych. Sprawdź, jak prawidłowo zastosować uproszczenia dla jednostek małych, jak rozliczyć zyski z lat ubiegłych przy przekształceniu spółki jawnej w z o.o., jak ująć składki ZUS w rachunku zysków i strat, a także jak prawidłowo ujmować spłatę zobowiązań z tytułu leasingu finansowego. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pomoże Ci zoptymalizować procesy sprawozdawcze i uniknąć błędów. Poznaj odpowiedzi na pytania Czytelników Portalu FK i przygotuj swoje sprawozdanie zgodnie z obowiązującymi przepisami!
Polecamy też:
Sprawozdanie finansowe małej jednostki 2024 – jak skorzystać z uproszczeń
KSR 2 „Podatek dochodowy” - jak nowa aktualizacja wpływa na sprawozdania finansowe
Zmiana stanu produktów w rachunkowości – wpływ na wynik finansowy i podatki
Obowiązek badania sprawozdania finansowego za 2024 rok – kogo obejmie
Unikaj błędów w sprawozdaniu finansowym. Sprawdź najczęstsze pułapki
Jednostki, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają obowiązek sporządzić sprawozdanie finansowe za 2024 rok nie później niż do 31 marca 2025 r. Pobierz wzory sprawozdań finansowych za 2024 rok według załącznika nr 1.
Zapraszamy na trzecią część szkolenia online. Zyskaj praktyczne umiejętności w zarządzaniu obrotami wewnętrznymi i zmianą stanu produktów. Skorzystaj z praktycznych wskazówek w Excelu. Podczas szkolenia z biegłym rewidentem dowiesz się, jak dokładnie prowadzić księgowania w oparciu o konkretne przykłady i unikać typowych błędów. Dowiedz się, jak poprawnie księgować darowizny, różnice inwentaryzacyjne i inne operacje gospodarcze, które wpływają na rachunek zysków i strat.
Korzyści z obejrzenia szkolenia:
Skorzystaj z tego praktycznego szkolenia i wzbogać swoje kompetencje księgowe o wiedzę, która przyda się przy każdym zamknięciu roku finansowego!
Oglądaj też:
Obroty wewnętrzne i zmiana stanu produktów – praktyczne wskazówki od biegłego rewidenta cz.1
Obroty wewnętrzne i zmiana stanu produktów – praktyczne wskazówki od biegłego rewidenta cz.2
Za jakie okresy złożyć sprawozdanie finansowe spółki w likwidacji, czy polityka rachunkowości powinna zawierać wzór informacji dodatkowej, jak poprawić wykryty błąd w bilansie sprzed 2 lat? Skorzystaj z gotowych rozwiązań i wprowadź je do praktyki, aby sprawnie rozwiązać najczęstsze problemy rachunkowe. Przekonaj się, jak ułatwić sobie pracę i postępować zgodnie z ustawą o rachunkowości.
1. Wzór informacji dodatkowej w polityce rachunkowości
Problem: Czy polityka rachunkowości powinna zawierać wzór informacji dodatkowej?
Rozwiązanie: Nie ma takiego obowiązku, ale też nie ma zakazu. Zakres informacji dodatkowej określa ustawa o rachunkowości. W ustawie nie ma wzoru, jest tylko zakres, który dodatkowo (zgodnie z art. 4 ust. 1a uor) może być rozszerzany w miarę potrzeb.
Artykuł 10 ust. 1 uor nie przewiduje w polityce rachunkowości zawierania wzorów elementów sprawozdania. Nie ma jednak przeszkód, aby taki wzór wewnętrznie opracować, ale z zastrzeżeniem, że stosuje się do niego art. 50 ust. 3 uor i rozszerza w miarę potrzeb.
Pozdrawiam prawna:
art. 4 ust. 1a, art. 50 ust. 1 i 3 ustawy z 29 września1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).
dr Katarzyna Trzpioła
specjalista prawa bilansowego i podatkowego, wykładowca i szkoleniowiec
Sprawdź też:
Środki trwałe na przykładach – likwidacja, ulepszenie oraz sprzedaż
Klęski żywiołowe a ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych – praktyczne wyjaśnienia
2. Czy spółka w likwidacji musi złożyć sprawozdanie finansowe za dwa okresy
Problem: Mam pytanie dotyczące sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji sp. z o.o. Dnia 1 października 2024 r. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie spółki, na którym podjęto uchwałę o rozwiązaniu spółki oraz powołaniu likwidatora. W dniu 30 września 2024 r. księgi rachunkowe zostały zamknięte i został sporządzony: RZiS oraz bilans. Powstała spółka w likwidacji. Likwidacja spółki została zgłoszona do KRS oraz ogłoszono otwarcie likwidacji w Monitorze sądowym i gospodarczym. Proszę o informację, czy należy złożyć do KRS sprawozdanie za okres od 1 stycznia do 30 września 2024 r. oraz czy do KRS składa się jedno sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy też:
Darowizny dla powodzian – sprawdź przykłady ewidencji księgowej
Elementy sprawozdania finansowego. Jak przygotować sprawozdanie za 2024 rok
Jak skorzystać z ulg przy wpłatach na PFRON i zmniejszyć koszty zatrudnienia? Przykład księgowania
Kontynuujemy temat związany z obrotami wewnętrznymi i zmianą stanu produktów. W drugiej części naszego szkolenia dowiesz się, jak skutecznie sprawdzać poprawność wyników za pomocą prostych metod, minimalizując ryzyko pomyłek. Zgłębisz tajniki wariantu kalkulacyjnego oraz porównawczego, poznasz znaczenie obrotów wewnętrznych i nauczysz się na konkretnych przykładach, jak poprawnie je identyfikować. Oglądaj szkolenie i podnieś jakość swojej pracy!
Korzyści z obejrzenia szkolenia:
Oglądaj też:
Obroty wewnętrzne i zmiana stanu produktów – praktyczne wskazówki od biegłego rewidenta cz.1
Poznaj skuteczne sposoby na księgowanie obrotów wewnętrznych i zmiany stanu produktów! Na szkoleniu online prowadzonym przez doświadczonego biegłego rewidenta zyskasz praktyczne wskazówki oraz nauczysz się przekształcać dane w arkuszu kalkulacyjnym, aby usprawnić proces sporządzania rachunku zysków i strat. Zdobądź praktyczną wiedzę niezbędną w codziennej pracy księgowego.
Korzyści z obejrzenia szkolenia:
Polecamy też:
Jak przygotować sprawozdanie finansowe za 2024 rok zgodnie z nowymi przepisami
Poradnia rachunkowa: gotowe rozwiązanie 6 problemów
Jak skorzystać z ulg przy wpłatach na PFRON i zmniejszyć koszty zatrudnienia? Przykład księgowania
Leasing w praktyce: jak podzielić ratę leasingu na część kapitałową i odsetkową
Nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych – jak je rozpoznać i poprawić
Zbliża się okres związany z przygotowaniem sprawozdań za 2024 rok. Sprawozdanie finansowe jest informacją o sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Z jakich elementów składa się sprawozdanie finansowe? Z jakich uproszczeń można skorzystać i w jaki sposób je wysłać?
Elementy sprawozdania finansowego
Podstawowe elementy sprawozdania finansowego to:
1) bilans,
2) rachunek zysków i strat,
3) informacja dodatkowa,
oraz dodatkowe elementy sprawozdania finansowego dla wybranych jednostek:
4) zestawienie zmian w kapitale własnym,
5) zestawienie zmian w aktywach netto,
6) rachunek przepływów pieniężnych,
7) zestawienie lokat,
8) zestawienie informacji dodatkowych o alternatywnej spółce inwestycyjnej w przypadku takiej jednostki.
Do sprawozdania finansowego dołącza się też sprawozdanie z działalności.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych
Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych (według art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości, dalej: uor) jest:
1) dzień kończący rok obrotowy,
2) dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,
3) dzień poprzedzający zmianę formy prawnej,
4) dzień połączenia związany z przejęciem jednostki przez inną jednostkę,
5) dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku
podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka,
6) dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia
upadłości,
7) inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami.
Księgi rachunkowe zamyka się wstępnie nie później niż 3 miesiące od określonego dnia zamknięcia. Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów w zbiorach stanowiących księgi rachunkowe. Ostateczne zamknięcie ksiąg danego roku i otwarcie ksiąg nowego roku powinno nastąpić 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Nie przegap terminów związanych ze sprawozdaniem finansowym - praktyczne zestawienie
Zapraszamy do obejrzenia porad video:
To już ostatni moment na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2023 rok w przypadku jednostek, w których rok obrotowy zakończył się 31 grudnia 2023 r. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby bezbłędnie przygotować sprawozdanie za 2023 rok.
W Portalu FK przygotowaliśmy komentarze ekspertów, które pomogą Ci sprawnie przygotować sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Polecamy:
Oglądaj szkolenia online dotyczące sprawozdania finansowego za 2023:
Więcej szkoleń video z rachunkowości>>>
Pobierz wzory:
Na ostatni dzień roku obrotowego, który w większości jednostek przypadał 31 grudnia 2023 r., należy zamknąć księgi rachunkowe za 2023 rok. Wstępne zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga przygotowania zestawienia obrotów i sald Zestawienie takie musi być przygotowane nie później niż do 85. dnia pod dniu bilansowym. W tym roku termin ten przypada 25 marca 2024 r.
Zanim sporządzone zostanie zestawienie obrotów i sald musi zostać rozliczona inwentaryzacja. Sposób ujęcia rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych zależy od ustaleń dokonany przez komisję inwentaryzacyjną oraz przede wszystkim od decyzji kierownika jednostki
Polecamy:
Zestawienie obrotów i sald sporządzone na dzień bilansowy jest podstawą do sporządzenia bilansu oraz rachunku zysków i strat.
Polecamy e-szkolenia:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Sprawdź też:
Polecamy też e-szkolenia:
Funduszy specjalnych nie zalicza się do kapitałów (funduszy) własnych jednostki. Wynika to wprost z art. 46 ust. 4 ustawy o rachunkowości, który definiuje fundusze specjalne jako fundusze tworzone na podstawie odrębnych przepisów, niezaliczone do kapitałów (funduszów) własnych. Zgodnie z tym przepisem fundusze specjalne, wykazuje się w pasywach bilansu w grupie zobowiązań jako fundusze specjalne.
Na podstawie załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, fundusze specjalne wykazuje się w bilansie w pozycji B.III.4. Natomiast w przypadku jednostek małych, zgonie z załącznikiem nr 5 ustawy o rachunkowości fundusze specjalne wykazywane są w pozycji B.III lit. c bilansu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jak ująć w bilansie oraz w rachunku zysków i strat odpis na fundusz remontowy.
Polecamy też inne porady ekspertów:
6 przykładów dotyczących rozliczania kosztów na przełomie roku. Sprawdź skutki podatkowo-rachunkowe
Sprawdź, jak zaksięgować opłatę za rejestrację samochodu
Sprzedaż wierzytelności własnej – skutki w VAT i księgowanie
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.