rachunek zysków i strat

Sprawozdanie finansowe za 2024 rok – rozwiązania dla księgowych: praktyczne porady i wskazówki

Sprawozdanie finansowe za 2024 rok – rozwiązania dla księgowych. 5 przypadków z praktyki

Zmiany w ustawie o rachunkowości 2025 mogą budzić wątpliwości przy przygotowywaniu sprawozdań finansowych. Sprawdź, jak prawidłowo zastosować uproszczenia dla jednostek małych, jak rozliczyć zyski z lat ubiegłych przy przekształceniu spółki jawnej w z o.o., jak ująć składki ZUS w rachunku zysków i strat, a także jak prawidłowo ujmować spłatę zobowiązań z tytułu leasingu finansowego. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pomoże Ci zoptymalizować procesy sprawozdawcze i uniknąć błędów. Poznaj odpowiedzi na pytania Czytelników Portalu FK i przygotuj swoje sprawozdanie zgodnie z obowiązującymi przepisami!

Obroty wewnętrzne cz 3

Obroty wewnętrzne i zmiana stanu produktów – praktyczne wskazówki od biegłego rewidenta cz.3

Zapraszamy na trzecią część szkolenia online. Zyskaj praktyczne umiejętności w zarządzaniu obrotami wewnętrznymi i zmianą stanu produktów. Skorzystaj z praktycznych wskazówek w Excelu. Podczas szkolenia z biegłym rewidentem dowiesz się, jak dokładnie prowadzić księgowania w oparciu o konkretne przykłady i unikać typowych błędów. Dowiedz się, jak poprawnie księgować darowizny, różnice inwentaryzacyjne i inne operacje gospodarcze, które wpływają na rachunek zysków i strat.

Poradnia rachunkowa: bilans, księgowania

Poradnia rachunkowa: gotowe rozwiązanie 7 problemów

Za jakie okresy złożyć sprawozdanie finansowe spółki w likwidacji, czy polityka rachunkowości powinna zawierać wzór informacji dodatkowej, jak poprawić wykryty błąd w bilansie sprzed 2 lat? Skorzystaj z gotowych rozwiązań i wprowadź je do praktyki, aby sprawnie rozwiązać najczęstsze problemy rachunkowe. Przekonaj się, jak ułatwić sobie pracę i postępować zgodnie z ustawą o rachunkowości.

1. Wzór informacji dodatkowej w polityce rachunkowości

Problem: Czy polityka rachunkowości powinna zawierać wzór informacji dodatkowej?  

Rozwiązanie: Nie ma takiego obowiązku, ale też nie ma zakazu. Zakres informacji dodatkowej określa ustawa o rachunkowości. W ustawie nie ma wzoru, jest tylko zakres, który dodatkowo (zgodnie z art. 4 ust. 1a uor) może być rozszerzany w miarę potrzeb. 

Artykuł 10 ust. 1 uor nie przewiduje w polityce rachunkowości zawierania wzorów elementów sprawozdania. Nie ma jednak przeszkód, aby taki wzór wewnętrznie opracować, ale z zastrzeżeniem, że stosuje się do niego art. 50 ust. 3 uor i rozszerza w miarę potrzeb.

Pozdrawiam prawna:

art. 4 ust. 1a, art. 50 ust. 1 i 3 ustawy z 29 września1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).

dr Katarzyna Trzpioła

specjalista prawa bilansowego i podatkowego, wykładowca i szkoleniowiec

Sprawdź też:

Środki trwałe na przykładach – likwidacja, ulepszenie oraz sprzedaż

Klęski żywiołowe a ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych – praktyczne wyjaśnienia

2. Czy spółka w likwidacji musi złożyć sprawozdanie finansowe za dwa okresy

Problem: Mam pytanie dotyczące sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji sp. z o.o. Dnia 1 października 2024 r. odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie spółki, na którym podjęto uchwałę o rozwiązaniu spółki oraz powołaniu likwidatora. W dniu 30 września 2024 r. księgi rachunkowe zostały zamknięte i został sporządzony: RZiS oraz bilans. Powstała spółka w likwidacji. Likwidacja spółki została zgłoszona do KRS oraz ogłoszono otwarcie likwidacji w Monitorze sądowym i gospodarczym. Proszę o informację, czy należy złożyć do KRS sprawozdanie za okres od 1 stycznia do 30 września 2024 r. oraz czy do KRS składa się jedno sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu:

  • Poznasz 7 problemów z jakimi stykali się w ostatnim czasie Czytelnicy Portalu FK;
  • Będziesz wiedzieć, jak poprawić błąd w sprawozdaniu finansowym;
  • Dowiesz się, jak księgować zwrot nadpłaty;
  • Sprawdzisz, jak sporządzić sprawozdanie finansowe spółki w likwidacji.

Polecamy też:

Darowizny dla powodzian – sprawdź przykłady ewidencji księgowej

Elementy sprawozdania finansowego. Jak przygotować sprawozdanie za 2024 rok

Jak skorzystać z ulg przy wpłatach na PFRON i zmniejszyć koszty zatrudnienia? Przykład księgowania

Transakcje z podmiotami powiązanymi w sprawozdaniu finansowym – jak uniknąć ryzyka i maksymalizować korzyści

Obroty wewnętrzne cz. 2

Obroty wewnętrzne i zmiana stanu produktów – praktyczne wskazówki od biegłego rewidenta cz.2

Kontynuujemy temat związany z obrotami wewnętrznymi i zmianą stanu produktów. W drugiej części naszego szkolenia dowiesz się, jak skutecznie sprawdzać poprawność wyników za pomocą prostych metod, minimalizując ryzyko pomyłek. Zgłębisz tajniki wariantu kalkulacyjnego oraz porównawczego, poznasz znaczenie obrotów wewnętrznych i nauczysz się na konkretnych przykładach, jak poprawnie je identyfikować. Oglądaj szkolenie i podnieś jakość swojej pracy!

Obroty wewnętrzne

Obroty wewnętrzne i zmiana stanu produktów – praktyczne wskazówki od biegłego rewidenta cz.1

Poznaj skuteczne sposoby na księgowanie obrotów wewnętrznych i zmiany stanu produktów! Na szkoleniu online prowadzonym przez doświadczonego biegłego rewidenta zyskasz praktyczne wskazówki oraz nauczysz się przekształcać dane w arkuszu kalkulacyjnym, aby usprawnić proces sporządzania rachunku zysków i strat. Zdobądź praktyczną wiedzę niezbędną w codziennej pracy księgowego.


Korzyści 

Korzyści z obejrzenia szkolenia:

  1. Praktyczne wskazówki księgowe – dowiedz się, jak prawidłowo księgować obroty wewnętrzne i zmiany stanu produktów, aby zachować spójność bilansu i rachunku zysków i strat.
  2. Umiejętność pracy w Excelu – naucz się, jak na bieżąco analizować i przekształcać dane księgowe w arkuszu kalkulacyjnym, co ułatwi codzienne rozliczenia.
  3. Zwiększenie efektywności – dzięki szkoleniu poznasz sposoby na przyspieszenie i automatyzację przeksięgowań, co zaoszczędzi Twój czas.
  4. Rozwiązania w oparciu o rzeczywiste przypadki – szkolenie obejmuje ćwiczenia na przykładach, które obrazują księgowania typowe dla firm produkcyjnych.
  5. Doświadczona ekspertka: biegły rewident, egzaminatorka w SKwP – zdobądź wiedzę od doświadczonego biegłego rewidenta, co gwarantuje wysoką jakość merytoryczną szkolenia.
  6. Natychmiastowa weryfikacja poprawności księgowań – nauczysz się metod kontroli księgowań, które pozwolą szybko wychwycić ewentualne błędy i zapewnią spójność danych.
  7. Optymalizacja raportowania finansowego – dowiedz się, jak zintegrować konta zespołu 4 i 5 oraz uniknąć rozbieżności w rachunku zysków i strat.

Polecamy też:

Jak przygotować sprawozdanie finansowe za 2024 rok zgodnie z nowymi przepisami

Poradnia rachunkowa: gotowe rozwiązanie 6 problemów

Jak skorzystać z ulg przy wpłatach na PFRON i zmniejszyć koszty zatrudnienia? Przykład księgowania

Leasing w praktyce: jak podzielić ratę leasingu na część kapitałową i odsetkową

Nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych – jak je rozpoznać i poprawić

Elementy sprawozdania finansowego

Elementy sprawozdania finansowego. Jak przygotować sprawozdanie za 2024 rok

Zbliża się okres związany z przygotowaniem sprawozdań za 2024 rok. Sprawozdanie finansowe jest informacją o sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Z jakich elementów składa się sprawozdanie finansowe? Z jakich uproszczeń można skorzystać i w jaki sposób je wysłać?

Elementy sprawozdania finansowego

Podstawowe elementy sprawozdania finansowego to:

1) bilans,

2) rachunek zysków i strat,

3) informacja dodatkowa,

oraz dodatkowe elementy sprawozdania finansowego dla wybranych jednostek:

4) zestawienie zmian w kapitale własnym,

5) zestawienie zmian w aktywach netto,

6) rachunek przepływów pieniężnych,

7) zestawienie lokat,

8) zestawienie informacji dodatkowych o alternatywnej spółce inwestycyjnej w przypadku takiej jednostki.

Do sprawozdania finansowego dołącza się też sprawozdanie z działalności.

Zamknięcie ksiąg rachunkowych

Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych (według art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości, dalej: uor) jest:

1) dzień kończący rok obrotowy,

2) dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,

3) dzień poprzedzający zmianę formy prawnej,

4) dzień połączenia związany z przejęciem jednostki przez inną jednostkę,

5) dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku

 podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka,

6) dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia

 upadłości,

7) inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami.

Księgi rachunkowe zamyka się wstępnie nie później niż 3 miesiące od określonego dnia zamknięcia. Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów w zbiorach stanowiących księgi rachunkowe. Ostateczne zamknięcie ksiąg danego roku i otwarcie ksiąg nowego roku powinno nastąpić 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Zestawienie obrotów i sald. Praktyczne wskazówki

Już czas na zestawienie obrotów i sald. Praktyczne wskazówki

Na ostatni dzień roku obrotowego, który w większości jednostek przypadał 31 grudnia 2023 r., należy zamknąć księgi rachunkowe za 2023 rok. Wstępne zamknięcie ksiąg rachunkowych i sporządzenie sprawozdania finansowego wymaga przygotowania zestawienia obrotów i sald Zestawienie takie musi być przygotowane nie później niż do 85. dnia pod dniu bilansowym. W tym roku termin ten przypada 25 marca 2024 r.

Jak ująć w bilansie i rachunku zysków i strat odpis na fundusz remontowy

Pytanie: Jesteśmy spółką z o.o. Zarząd podjął decyzję o utworzeniu funduszu specjalnego – remontowego. Tworzenie tego funduszu nie wynika z żadnych inny przepisów. Naliczamy miesięcznie raty w kwocie 1.000 zł na ten fundusz. W RZiS ujmujemy go jako NKUP w „Pozostałych kosztach rodzajowych”, B.VII, w Pasywach B III.4 „Fundusze specjalne”. Nie utrzymujemy specjalnego konta bankowego, na które przekazywalibyśmy naliczone raty. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Funduszy specjalnych nie zalicza się do kapitałów (funduszy) własnych jednostki. Wynika to wprost z art. 46 ust. 4 ustawy o rachunkowości, który definiuje fundusze specjalne jako fundusze tworzone na podstawie odrębnych przepisów, niezaliczone do kapitałów (funduszów) własnych. Zgodnie z tym przepisem fundusze specjalne, wykazuje się w pasywach bilansu w grupie zobowiązań jako fundusze specjalne.

Na podstawie załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, fundusze specjalne wykazuje się w bilansie w pozycji B.III.4. Natomiast w przypadku jednostek małych, zgonie z załącznikiem nr 5 ustawy o rachunkowości fundusze specjalne wykazywane są w pozycji B.III lit. c bilansu.