Pióro czy długopis wręczony z okazji jubileuszu pracy zawodowej bądź przejścia pracownika na emeryturę lub rentę, nie stanowią przychodu ze stosunku pracy.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy otrzymane kwiaty wraz z nagrodą rzeczową wręczone pracownikowi z okazji jubileuszu pracy zawodowej i przejścia na emeryturę lub rentę powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przedsiębiorstwo, które urządza spotkanie służbowe, pod pewnymi warunkami poniesione wydatki, może zaliczyć do kosztów podatkowych. Z kolei pracownik biorący udział w takiej imprezie nie osiąga z tego tytułu przychodu podlegającego PIT. Poznaj skutki podatkowe imprezy firmowej, sprawdź ewidencję księgową.
Pracodawca będzie mógł zaliczyć wydatek na imprezy pracownicze, o ile jego poniesienie pozostaje w związku z uzyskiwanymi przychodami bądź źródłem, z którego są osiągane, czyli z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Koszty paliwa, opłaty za parking, czy autostradę nie mogą być wliczane do wartości ryczałtu za prywatne korzystanie ze służbowego samochodu przez pracownika. Takie jest stanowisko organów podatkowych. Sprawdź komentarz eksperta w tej sprawie.
Wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych zależy od pojemności silnika i wynosi 250 zł i 400 zł.
Tak ustalone ryczałty kwotowe miały stać się remedium na wszelkie problemy, wątpliwości pracodawców w zakresie ustalania wartości pieniężnej udostępnianych pracownikom samochodów do celów prywatnych. Problem w tym, że organy podatkowe uznają, że wartość ryczałtu obejmuje tylko wykorzystanie pojazdu, bez paliwa, kosztów parkingu itp.
Przedsiębiorca, który organizuje dla pracowników określoną imprezę, musi jako cel takiego spotkania przyjąć zintegrowanie pracowników z firmą, a także poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych. W przeciwnym razie poniesionych wydatków nie będzie można uznać za koszt uzyskania przychodów.
W przypadku spotkań integracyjnych zwykle podatnicy mają kilka wątpliwości. Nie jest jasne to, czy wydatki na ten cel stanowią koszt uzyskania przychodu pracodawcy, jaki jest krąg osób mogących brać udział w spotkaniu, aby dotyczące ich wydatki mogły być kosztem podatkowym u przedsiębiorcy, czy u uczestników spotkania powstaje obowiązek rozpoznania przychodów z tytułu nieodpłatnego świadczenia, jakim jest udział w spotkaniu.
Objęcie ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej grupy osób, które w zawartej umowie nie zostały wskazane imiennie, przesądza o tym, że nie można przypisać im przychodu. Tym samym firma nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na PIT. Sprawdź komentarz eksperta.
Aby uniknąć opodatkowania świadczenia w postaci ubezpieczenia OC członków zarządu, należy bacznie zwracać uwagę na treść umowy ubezpieczenia oraz krąg osób podlegających ubezpieczeniu. Im bardziej krąg ten jest nieokreślony, tym większe szanse na uzyskanie pozytywnego stanowiska organu podatkowego – zwraca uwagę Aneta Drosik, radca prawny, doradca podatkowy, Kancelaria Sadkowski i Wspólnicy.
Wartość kwiatów wręczonych z okazji jubileuszu pracy zawodowej oraz w związku z przejściem na emeryturę czy rentę nie stanowi przychodu podlegającego PIT. Co innego, jeśli pracownikom szef wręczy upominki.
Osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia nie uzyskuje przychodu w związku z używaniem sprzętów udostępnionych w celu realizacji umowy. A co jeżeli, skorzysta z urządzenia na potrzeby prywatne? Sprawdź stanowisko organów podatkowych.
Pracownicy, którym za udział w spotkaniu firmowym szef doliczył podatek, mogą wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot nadpłaty. Sprawdź, jakie konsekwencje dla płatników i podatników ma wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący nieodpłatnych świadczeń.
Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego jest korzystne przede wszystkim dla pracowników. O ile nie doszło do przedawnienia, mogą oni wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o zwrot nadpłaty.
Przedsiębiorca, który wystawia klientowi voucher uprawniający do określonych szkoleń, przychód rozpozna dopiero w momencie wykonania usługi lub w momencie upływu terminu ważności takiej karty. A co jeżeli klient nie skorzysta z warsztatów w określonym czasie vouchera? Sprawdźmy.
Aby uatrakcyjnić ofertę, podatnik wprowadził sprzedaż kart upominkowych (tzw. voucherów). Są to dokumenty opatrzone unikalnym kodem, o określonym nominale i terminie ważności, uprawniających klientów do bezgotówkowego skorzystania z oferowanych usług.
Otrzymanie karty upominkowej następuje w zamian za przekazanie środków pieniężnych na rzecz przedsiębiorcy w kwocie stanowiącej jej równowartość. W chwili wydania vouchera strony nie wiedzą, czy i na jakie szkolenie klient się zapisze i czy zapłaci voucherem. Zgodnie z regulaminem vouchery są jednorazowe, a termin ich realizacji wynosi 4 miesiące od momentu zakupu.
Gdy mija termin ważności vouchera, klient nie otrzymuje za niego zwrotu gotówki. Z kolei gdy wartość voucherów przekracza wartość nabytych usług, różnica nie jest zwracana, ani w żaden inny sposób refundowana. Wątpliwości dotyczyły tego,jaki jest moment powstania przychodu w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży vouchera. Czy jest to moment odpłatnego wydania karty, czy data wykonania usługi przez przedsiębiorcę.
Ujawnienie w spisie z natury gruntów, które chociaż należały do spółki, a nie widniały dotąd w ewidencji księgowej, oznacza wprowadzenie ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Taka czynność nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego dla spółki.
Zysk ze sprzedaży gruntu i hali, które stanowią środki trwałe w prowadzonej firmie są przychodem z działalności gospodarczej. Jest on brany pod uwagę przy ustalaniu limitu 1 200 000 euro, którego przekroczenie powoduję obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości w 2015 roku.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody (w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT) za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości – przypomniał organ podatkowy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip