Istotą pełnomocnictwa, jakim jest prokura, jest to, że status osoby, której jej udzielono, może wpływać na istnienie powiązań w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym dotyczących cen transferowych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej niedawno przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Poznaj szczegóły.
Pytanie:Czy w związku z wprowadzonymi zmianami przepisów od 1 lipca 2022 r. prokurent spółki komandytowej, który jest jednocześnie jej wspólnikiem - komandytariuszem podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu od 1 lipca 2022 r.? Czy jednak przepisy nakazują objęcie prokurenta tym ubezpieczeniem od 1 stycznia 2022 r. i konieczne będzie korygowanie deklaracji ZUS już od 1 stycznia 2022?
Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa. Jej wyjątkowy charakter przejawia się przede wszystkim w znacznie większych kompetencjach prokurenta w porównaniu z pełnomocnikiem spółki. Umocowanie prokurenta odnosi się do wszelkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem spółki. Wyjątek stanowią czynności zbycia przedsiębiorstwa, oddania go do czasowego korzystania oraz zbywania i obciążania nieruchomości spółki, do których to wymagane jest dodatkowe pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.
Czy wynagrodzenie prokurenta, który nie świadczy prokury na podstawie zawartej z przedsiębiorcą umowy o pracę, ale na podstawie powołania przez zarząd spółki z o.o. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym? Dowiedz się, jakie jest stanowisko ZUS.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip