Czy Twoja firma organizuje akcje motywacyjne dla pracowników lub kontrahentów? Sprawdź, dlaczego samo nazwanie ich konkursem nie wystarczy, aby objąć je preferencyjnym opodatkowaniem. Poznaj skutki wyroku WSA i dowiedz się, jak interpretować działania motywacyjne i jak uniknąć potencjalnych pułapek podatkowych, które mogą wpłynąć na wysokość należności podatkowych.
Skarbówka wypowiedziała się niedawno w kwestii wydatków na programy motywacyjne dla pracowników. Czy takie wydatki firma zaliczy do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko organu podatkowego.
Od 2018 roku przychody uzyskiwane w ramach programów motywacyjnych z realizacji pochodnych instrumentów finansowych zostały wyłączone z kapitałów pieniężnych. Przychody te będą zaliczane do źródła, z którym związany jest dany program. Będzie to więc przychód ze stosunku pracy, przychód z działalności wykonywanej osobiście albo przychód z innych źródeł i będą opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
Od 2018 r. obowiązują liczne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Co prawda beneficjentami będą podatnicy, tj. bardzo często pracownicy firm, ale płatnik, tj. pracodawca musi wiedzieć, w jaki sposób obliczać zaliczkę na podatek po zmianach.
Programy pracownicze, które służą do motywowania osób zatrudnionych do jak najlepszej pracy, a w konsekwencji do lepszych wyników osiąganych przez spółkę, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba przy tym pamiętać o właściwej dokumentacji – przypomniał organ podatkowy.
Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, nie można uznać za koszt wydatków, których charakter budzi wątpliwości. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Wydatki związane z realizacją oraz obsługą programu zachęcającego członków i pełnomocników zarządu do uzyskiwania lepszych wyników firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.
Chodziło o spółkę, która planuje uruchomienie programu motywacyjnego skierowanego do członków oraz pełnomocników zarządu będących pracownikami spółki. Będzie wykonywać m.in. czynności administracyjno-prawne związane z obsługą programu. Wątpliwości dotyczyły tego, czy wydatki, które ponoszone są w związku z udziałem w programie, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, jako koszty pośrednie.
Organ podatkowy wyjaśnił, żewydatki dotyczące udziału w programie motywacyjnym uczestników będących pracownikami spółki spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Tym samym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Pytanie do eksperta: W którym momencie podatnik zaliczy do kosztów podatkowych wydatki na program motywacyjny?
Emilia Bartkowiakradca prawny
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip