Wymiana podłogi czy zakup pieca gazowego nie są niezbędne do adaptacji mieszkania dla osoby niepełnosprawnej. W konsekwencji takie wydatki nie uprawniają do skorzystania z preferencji podatkowych.
Ulgi i zwolnienia podatkowe, jako instrumenty służące zmniejszeniu obciążeń podatkowych, stanowią wyjątki od zasady powszechności opodatkowania. Konsekwencją szczególnego charakteru, jaki przypisuje się również uldze rehabilitacyjnej, jest zakaz rozszerzającej wykładni przepisów ustanawiających warunki uprawniające do skorzystania z tego przywileju.
Pytanie do eksperta: Jakie wydatki na adaptację nieruchomości można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Podatnik ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na nabycie nowych technologii tylko wtedy, gdy spełni wszystkie wymagane ustawowo warunki. W przypadku gdy nowe oprogramowanie nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych , przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia – orzekł WSA w Warszawie.
Wspieranie nowych inwestycji, wykorzystanie całej puli powierzchni stref, 15 tys. nowych miejsc pracy - to główny cel wydłużenia funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 r. Rada Ministrów przyjęła 14 rozporządzeń wprowadzających tę regulację.
26 lipca 2013 r. Sejm przyjął „Informację o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2012 r.”, zawartej w druku nr 1412. Głosowało 444 posłów. Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się 275 posłów, przeciwnego zdania było 15 posłów, 154 posłów wstrzymało się od głosu.
Podczas spotkania koalicyjnego minister gospodarki wraz z premierem podjęli decyzję o przedłużeniu funkcjonowania w Polsce specjalnych stref ekonomicznych co najmniej do 2025 r.
Specjalne strefy ekonomiczne (dalej: SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, w których inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. W Polsce jest 14 specjalnych stref ekonomicznych i obecne przepisy przewidują, że mają one działać do 2020 roku. Przedsiębiorcy działający w strefach mogą liczyć na zwolnienia podatkowe, dlatego prowadzenie biznesu w SSE cieszy się dużym zainteresowaniem.
Sprawdź też:
Głównym obszarem wspieranym przez państwo poprzez udzielone preferencje podatkowe jest rodzina i pomoc socjalna. Obszar ten stanowi połowę preferencji funkcjonujących w systemie podatkowym - wynika z opublikowanego przez resort finansów raportu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip