Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt regulacji mających na celu usprawnienie i przyspieszenie postępowań prowadzonych przed Urzędem Patentowym RP, obniżenie kosztów uzyskiwania i utrzymywania ochrony z praw własności przemysłowej, a także cyfryzacje i unowocześnienie procesów z nią związanych. Projekt będzie w konsultacji do 31 maja 2022 r.
Przy umowach dożywocia nie płaci się podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy to też sytuacji, gdy od zakupu lub wybudowania nieruchomości nie upłynęło 5 lat.
Rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadło na tle sprawy podatniczki, która nabyła mieszkanie po zmarłym synu. Lokum chciała przekazać synowi kuzynki w zamian za opiekę w drodze umowy dożywocia. Wątpliwości dotyczyły tego, w jakiej wysokości uiścić podatek. Kobieta uważała, że powinna zapłacić 2% podatek.
Obowiązująca od 1 stycznia 2014 r. zmiana zasad powstawania obowiązku podatkowego w VAT powoduje, że od większości typowych transakcji podatek jest wymagalny szybciej niż do końca 2013 roku.
Pytanie: Spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) zawarła w 2005 r. umowę z inwestorem na wykonanie inwestycji, tj. lokalu usługowego. Zgodnie z umową spółka wpłacała dla inwestora zaliczki. Obecnie inwestor dokonał protokołu zdawczo-odbiorczego tego lokalu w celu dokonania przez spółkę prac wykończeniowych. Na dzień dzisiejszy spółka nie jest jeszcze właścicielem lokalu, brak aktu notarialnego (akt notarialny zostanie sporządzony po dokonaniu prac wykończeniowych). Czy ponosząc wydatki na prace wykończeniowe bez tytułu własności, a tylko na podstawie umowy i protokołu zdawczo-odbiorczego, możemy odliczać VAT od poniesionych wydatków? - pyta księgowa z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip