NSA postanowieniem z 2 października 2024 r. o sygn. akt I FSK 169/21 zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy VAT, z którego wynika, że podatnik nie może zrealizować prawa do odliczenia VAT naliczonego w deklaracji składanej za okres, w którym spełnił warunki materialne skorzystania z tego prawa, jeżeli w okresie tym nie otrzymał jeszcze faktury, pomimo że fakturę tę otrzymał jeszcze przed złożeniem tej deklaracji, jest zgodny z art. 167, 168 lit. a i art. 178 lit. a dyrektywy 112 oraz zasadą neutralności podatkowej, skuteczności i proporcjonalności.
Pytanie dotyczy nabycia samochodu z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym VAT-2. Firma nie otrzymała zaświadczenia o przebytym badaniu technicznym od poprzedniego właściciela pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu jest tylko wbite VAT-2. W związku z powyższym, czy należy się 100% odliczenie VAT i od materiałów eksploatacyjnych, paliwa itp.? Czy trzeba składać formularz VAT-26 do urzędu skarbowego?
Przeczytaj, jak odliczyć VAT z faktury dokumentującej zakup opon zimowych do używanego w firmie samochodu
Wraz z nadejściem zimy wielu przedsiębiorców nabywa nowe sezonowe opony do używanych przez siebie pojazdów. Trzeba wówczas pamiętać o ustawowych ograniczeniach dotyczących odliczania VAT od tego rodzaju zakupów.
Przedsiębiorca, który postanowił zrobić przerwę w biznesie, może kwotę podatku naliczonego związanego z rozbudową inwestycji przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy lub może wystąpić o zwrot podatku.
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podatnicy wykorzystujący samochody osobowe wyłącznie do celów służbowych mogą odliczać obecnie cały VAT. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji pojazdu. Trzeba też pamiętać o złożeniu informacji o samochodzie z pełnym odliczeniem w urzędzie skarbowym na druku VAT-26. Za brak takiego dokumentu podatnik zostanie surowo ukarany. Chociaż nowe przepisy obowiązują już od kilku miesięcy, w praktyce pojawia się wiele wątpliwości.
W 2014 roku dwukrotnie zmieniane były przepisy określające zasady odliczania VAT i chociaż minęło już wiele miesięcy, nowe przepisy wciąż wprowadzają wiele wątpliwości.
Po raz pierwszy regulacje dotyczące odliczania VAT zmieniły się 1 stycznia 2014 r. Tego dnia weszły w życie:
Z dzisiejszej perspektywy oczywiście znacznie bardziej istotniejsze są nowe regulacje określające zasady powstawania prawa do odliczenia. Do końca 2013 roku zasadą było bowiem powstawanie prawa do odliczenia w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Od zasady tej istniało wiele wyjątków, lecz mimo tego najczęściej prawo do odliczenia podatku naliczonego powstawało właśnie w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury albo dokumentu celnego.
Obecnie prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Usługi noclegowe są opodatkowane VAT. Dlatego też świadczącym je podatnikom wolno odliczać podatek naliczony przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych w związku z tą działalnością. Prawa do odliczenia nie mają natomiast nabywcy tego typu usług.
Przedsiębiorcy prowadzący hotele i pensjonaty odliczają VAT na zasadach ogólnych. W konsekwencji również ich dotyczą określone w ustawie o VAT zakazy odliczania podatku naliczonego.
Przedsiębiorcy uzyskają pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie (leasingu) pojazdu, wykorzystywanego wyłącznie do działalności opodatkowanej. Dla tego typu pojazdów bez znaczenia pozostanie ich masa całkowita. Nowe reguły odliczania VAT od aut przewiduje najnowszy projekt nowelizacji ustawy o VAT.
Unia Europejska dała Polsce zielone światło na wprowadzenie dalszych ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów, paliwa do ich napędu oraz innych wydatków eksploatacyjnych. Projektowana ustawa wprowadza ograniczenia w odliczaniu podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nie przekraczającej 3,5 tony. Dotyczy to jednak tylko samochodów przeznaczonych do użytku "mieszanego", tj. wykorzystywanych zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak też do potrzeb prywatnych (np. dojazd do pracy, używanie w weekendy itp.).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip