Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 19 marca 2004 r. – Prawo celne. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 1373 i wszedł w życie 17 września 2024 roku.
Z dniem 1 stycznia 2024 r. dokonana została zmiana mająca na celu wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji taryfowych (WIT) oraz wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Zmianę wprowadza art. 4 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2023 r., poz. 1598).
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie wyznaczenia dyrektorów Izb Administracji Skarbowej w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu do prowadzenia niektórych spraw celnych. Jego celem jest dostosowanie obowiązujących w tym zakresie regulacji do zmian w prawie celnym.
W Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw.
8 kwietnia 2021 r. Prezydent podpisał ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Zapraszam Państwa do wykonania krótkiego ćwiczenia sprawdzającego znajomość angielskich słówek z tematyki celnej. Powodzenia!
Służba Celna zamierza zintensyfikować działania kontrolne, których celem jest przeciwdziałanie zaniżaniu wartości celnej towarów importowanych z Dalekiego Wschodu, a także eliminację oszustw w tym obszarze. Chodzi o wzmożone kontrole wyrobów tekstylnych oraz obuwia.
Wszczęcie postępowania karnego przed postawieniem zarzutów danej osobie, będzie powodowało zawieszenie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego lub celnego, pod warunkiem że dłużnik zostanie poinformowany o ich wszczęciu. Takie zmiany zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz ustawy – Prawo celne, którym Sejm zajmował się na 41 posiedzeniu.
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy – Ordynacja podatkowa, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz ustawy – Prawo celne, który wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. Trybunał uznał za niezgodny z konstytucją przepis Ordynacji podatkowej zawieszający termin przedawnienia podatku w wyniku wszczęcia postępowania karnoskarbowego, o czym podatnik nie jest informowany do dnia upływu ustawowego terminu przedawnienia.
Od 1 października 2012 r. Służba Celna wprowadza kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, tym razem dla korzystających z niepreferencyjnych, uniwersalnych świadectw pochodzenia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip