Potrąceń z wynagrodzeń za pracę dokonuje się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a tym samym podlegają one podstawowemu podziałowi na obowiązkowe i dobrowolne. Poznaj zasady ich dokonywania i kwoty limitów obowiązujących w 2023 r.
Przedawnione wierzytelności, które są sprzedawane przez bank do firm sekurytyzacyjnych – nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przedawnienie wierzytelności (ich odpisanie) powoduje konsekwencje podatkowe w postaci braku możliwości uznania ich za koszt uzyskania przychodów. Konsekwencje te są nieodwracalne. Dalsza odsprzedaż tych przedawnionych wierzytelności - nie zmienia ich statusu.
Pytanie: Podwykonawca wykonał na potrzeby naszej firmy usługę organizacji wystawy dzieł z zakresu sztuki współczesnej, którą odsprzedajemy naszym klientom. Łączna cena brutto tej usługi znacznie przewyższa 15.000 zł. Podwykonawca jest nam dłużny zapłatę za usługę najmu samochodu osobowego. Część tej ceny organizacji wystawy zapłaciliśmy przelewem na rachunek bankowy z wykazu podatników VAT. Pozostałą część tej ceny chcielibyśmy uregulować w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności, jakie mamy względem siebie w relacji z tym podwykonawcą. Chcemy to zrobić w drodze potrącenia umownego albo przez jednostronne oświadczenie. Powyższa usługa nie znajduje się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT i wobec tego nie jest objęta obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności. Czy w przypadku uregulowania przez nas części ceny za tę usługę organizacji wystawy w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności, co będzie skutkować brakiem zapłaty w tej części przelewem na rachunek bankowy z wykazu podatników VAT, będzie nas uprawniało do rozpoznania kosztu podatkowego w wysokości kwoty zapłaconej w ten sposób?
Zapłata kwoty wynikającej z faktury przez potrącenie wierzytelności nie pozwala na uzyskanie przyspieszonego zwrotu podatku. Tak orzekł NSA.
Podatnik nie był pewny, czy w przypadku zapłaty zobowiązania przez potrącenie istnieje możliwość uzyskania zwrotu bezpośredniego VAT w terminie 25 dni. Organ podatkowy stwierdził, że przepisy wymagają dokonania zapłaty za zakupy gotówką bądź przelewem za pośrednictwem rachunku bankowego. Sprawa ostatecznie trafiła do NSA.
Pytanie: Jaką maksymalną kwotę mogę potrącić pracownikowi (potrącenie inne niż alimentacyjne) zatrudnionemu na umowę menedżerską, który prowadzi swoją działalność gospodarczą (sam opłaca sobie składki na ZUS). Kwota brutto – do wypłaty umowy menedżerskiej 5.000 zł. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy przy potrąceniach komorniczych i alimentacyjnych z wynagrodzenia chorobowego obowiązują takie same zasady (limity potrąceń), jak przy normalnym wynagrodzeniu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Mam problem, z którym sobie nie mogę poradzić. Sprawa dotyczy należnych wynagrodzeń za czerwiec i lipiec 2007 r., których pracodawca do końca 2007 r. nie wypłacił pracownikowi. Pracownik przez ten okres dochodził swoich praw na drodze sądowej. W styczniu 2008 r. komornik ściągnął należne kwoty i wypłacił je pracownikowi, pomniejszając je o podatek dochodowy. W tej sytuacji skorygowałam PIT-11 za 2007 r. o niewypłacone kwoty wynagrodzeń, dokonałam również korekty raportów RCA, wpisując w tych okresach zero. Wiem, że postąpiłam nieprawidłowo, wykazując w RCA kwoty, które nie były faktycznie wypłacone. Nie wiem, jak powinnam postąpić z tymi wynagrodzeniami wypłaconymi przez komornika, co ze składkami na ubezpieczenia społeczne i inne? Komornik ogranicza się tylko do pobrania podatku i wystawienia deklaracji PIT-11. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip