Estoński CIT został wprowadzony do polskich przepisów od tego roku. Jednak w praktyce okazało się, że z estońskiego CIT skorzystało niewielu podatników, a rozliczenia sprawiają sporo kłopotów. Estoński CIT znalazł się też w Polskim Ładzie. W trakcie prac nad ustawą przepisy w tym zakresie zostały poprawione. Czy estoński CIT w Polskim Ładzie będzie dla podatników korzystną formą opodatkowania? Sprawdźmy.
Przepisy podatkowe w ramach Polskiego Ładu zostały już uchwalone przez Sejm. Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Obecna wersja projektu została zmodyfikowana w trakcie prac nad ustawą.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Polski Ład wchodzi w życie od przyszłego roku. Sprawdź, jak zmiany w PIT i składce zdrowotnej wpłyną na rozliczenia. Poznaj praktyczne skutki tych zmian.
Rada Ministrów przyjęła projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, który po konsultacjach zmienił przyjęte pierwotnie założenia w zakresie m.in. rozliczania składki zdrowotnej oraz ujednolicenia terminów zapłaty składek i podatków. Pojawił się też nowy podatek przychodowy od wielkich korporacji.
Kolejny z rządowych projektów Polskiego Ładu został przyjęty przez Sejm. „Mieszkanie bez wkładu własnego” to jedna z kluczowych regulacji Polskiego Ładu, nad którymi pracowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Jednym z kluczowych elementów przyjętego właśnie przez Sejm pakietu rozwiązań podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie jest Emerytura bez podatku do 2.500 zł. Według rządu na zmianach skorzysta 90 % emerytów i rencistów.
Polski Ład wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. Podatnicy będą mieli możliwość skorzystania z wyższej kwoty wolnej od podatku, podniesiony zostanie również pierwszy próg skali podatkowej. Kolejną zmianą, która ma pozytywnie wpłynąć na podatników, jest zerowy PIT dla rodzin 4 plus i zerowy PIT dla emerytów. Poznaj szczegóły zmian.
Zmiany podatkowe wprowadzane w ramach Polskiego Ładu zostały w piątek uchwalone przez Sejm. W trakcie prac nad ustawą Rząd złagodził niektóre rozwiązania podatkowe. W tym dotyczące rozliczania najmu mieszkań i budynków, czy też ulgi dla klasy średniej. Co czeka podatników w najbliższym czasie?
Wśród licznych zmian w Polskim Ładzie projekt zawiera zmiany dotyczące certyfikatów rezydencji. Upewnij się, czy polscy płatnicy, wypłacający należności osobom zagranicznym w celu zastosowania niższej stawki podatku u źródła, będą posługiwać się kopią certyfikatu rezydencji.
Certyfikat rezydencji to zaświadczenie o miejscu siedziby dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika.
Ustawa o CIT w obecnym kształcie stanowi, że osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat niektórych należności, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym obowiązującym u wypłacającego te należności łącznie kwoty 2 mln zł na rzecz tego samego podatnika, są obowiązane jako płatnicy pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
Zasada ta ma zastosowanie do wypłaty należności podmiotom zagranicznym z tytułu m.in.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Wśród wielu rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu znajduje się projekt nowelizacji przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej, a także o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przewidziano w nich regulacje, które pozwolą fiskusowi zatrzymać ruchomości kontrolowanego podatnika na określony czas.
Dzisiaj Komisja Finansów Publicznych zajmie się poprawkami zgłoszonymi podczas II czytania w Sejmie zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Posłowie zgłosili poprawkę dotyczącą ulgi dla klasy średniej. Sprawdź, czego dotyczy kolejna już wersja Polskiego Ładu.
Kolejna odsłona Polskiego Ładu złagodziła nieco zasady rozliczania składki zdrowotnej. Trzeba jednak pamiętać, że do tej pory projekt ustawy obejmującej Polski Ład podatkowy zmienił się dwukrotnie, a zapowiedzi ustawodawcy w dalszym ciągu nie są jeszcze znane ostatecznie.
Dla wielu rodziców łączenie pracy zawodowej z wychowywaniem małych dzieci jest sporym wyzwaniem. Brakuje nie tylko czasu, ale czasem również środków na opłacenie opiekuna czy żłobka. Właśnie dlatego powstał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – nowe rozwiązanie finansowe, którym już w przyszłym roku objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.
Zmiany w PIT, które mają zostać wprowadzone w tzw. w Polskim Ładzie, zakładają wiele znaczących modyfikacji dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Zmiany będą miały znaczenie dla obciążeń publicznoprawnych w przyszłym roku. Chodzi głównie o obciążenie PIT oraz o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Przeanalizowaliśmy różne formy opodatkowania i już wiemy, kto zyska, a kto straci na proponowanych zmianach.
Projekt ustawy w sprawie Polskiego Ładu oprócz pozytywnych rozwiązań w podatku dochodowym przewiduje również rozwiązania niekorzystne. Wśród nich przewidziane jest powstawanie przychodu w związku z nielegalnym zatrudnianiem pracowników.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip