Polski Ład wprowadził trzy nowe zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych: zwolnienie dla seniora, zwolnienie na powrót i dla rodzin 4+. Jakie warunki muszą być spełnione, aby skorzystać z tych zwolnień w PIT za 2022 rok? Sprawdźmy.
Zapraszamy do obejrzenia porady video, w której Monika M. Brzostowska, doradca podatkowy, wyjaśni m.in.:
Na jakiej zasadzie można skorzystać ze zwolnienie dla seniorów;
Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia dla rodzin 4+ i jakie mogą pojawić się przy tym problemy;
Kiedy można skorzystać ze zwolnienia na powrót i jak długo można z niego skorzystać.
Polecamy inne porady video dotyczące rozliczeń PIT:
Nowe ulgi w rozliczeniu PIT za 2022 rok
Przygotowujemy się do rozliczenia PIT za 2022
Zmiany dla samotnych rodziców a Polski Ład 2.0
Zmiana formy opodatkowania w 2023 roku za 2022 rok – komu się to opłaci
Sprawdź też:
Zmiany w PIT 2023. Przegląd najważniejszych zmian – praktyczne zestawienie
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące potrącania kwoty zmniejszającej podatek przez płatników. Obecnie PIT-2 może złożyć nie tylko pracownik na etacie, ale także m.in. zleceniobiorca. Od tego roku nowością jest także złożenie oświadczenia PIT-2 o kwocie zmniejszającej podatek do trzech płatników.
Zapraszamy do obejrzenia porady video, w której Monika M. Brzostowska, doradca podatkowy, wyjaśni m.in.:
Pobierz:
Przeczytaj:
Zobacz też:
Rozliczenie pracowników za 2022 rok może okazać się sporym wyzwaniem. Wszystko za sprawą Polskiego Ładu, który wprowadził zmiany od 1 stycznia, a potem od 1 lipca 2022 r. Kolejne weszły w życie od stycznia 2023 rok. Jak wpłynie to na rozliczenie PIT za 2022 rok?
Obniżka stawki z 17 do 12%, likwidacja ulgi dla klasy średniej, zamieszanie z obliczaniem zaliczek – to zmiany, które będą mieć wpływ na rozliczenia podatkowe za ten rok.
Zapraszamy na webinar, który poprowadzi Paweł Ziółkowski, prawnik, trener, wykładowca od lat zajmujący się tematyką prawa podatkowego, prawa pracy i ubezpieczeń oraz prawa gospodarczego.
Ekspert podpowie, jak przygotować się do rozliczenia PIT pracowników za 2022 rok. Wyjaśni m.in.:
Oglądaj też:
• Ryczałt a składka zdrowotna – kiedy zapłacić wyrównanie składki
• PIT-2 po zmianach w Polskim Ładzie 2.0
Polski Ład wprowadził duże zamieszanie w opodatkowaniu najmu prywatnego. W skutek zmiany skali podatkowej, podwyższenia kwoty wolnej od podatku od 1 stycznia 2022 roku do 30.000 zł, ustawodawca postanowił uniemożliwić podatnikom rozliczania najmu prywatnego skalą podatkową. Rok 2022 jest kluczowy, bowiem w wielu przypadkach można jeszcze w tym roku skorzystać z opodatkowania na zasadach obowiązujących w roku 2021. Dowiedz się więcej na temat opodatkowania najmu prywatnego.
Od wielu lat podatnicy toczyli spory z urzędami skarbowymi w całej Polsce, czy najem nieruchomości można kwalifikować do najmu prywatnego, czy jest to już przychód z działalności gospodarczej, niosący za sobą więcej obowiązków.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydawał również liczne interpretacje. Niestety były one na tyle niejednoznaczne, że podatnicy nie mieli pewności, czy dobrze klasyfikują źródło przychodów.
Uchwała NSA
W konsekwencji swoje stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale o sygn. akt II FPS 1/21:
„Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT chyba, że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej”.
W tym przypadku zostały rozwiane wszelkie wątpliwości. To na podatniku ciąży obowiązek zakwalifikowania przychodów do odpowiedniego źródła. Sąd wskazał, jaka przesłanka wskazuje na odpowiednie opodatkowanie.
Opodatkowanie nieruchomości prywatnych w 2022 roku i zmiany od 2023 roku
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
- jak rozliczyć najem nieruchomości - czy jest to przychów z działalności gospodarczej, czy najem prywatny;
- jak opodatkować najem prywatny w 2022 roku;
- jakie zmiany w opodatkowaniu najmu wprowadził Polski Ład;
- jak zmienić formę opodatkowania najmu prywatnego za 2022 rok.
- jakie zmiany nastąpiły w amortyzacji nieruchomości za sprawą Polskiego Ładu.
Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego ładu wprowadziły spore zamieszanie w opodatkowaniu nieruchomości prywatnych. Przed zmianami podatnicy mogli opodatkować najem prywatny skalą podatkową, albo ryczałtem. Polski Ład zmienił te zasady.
Od stycznia 2022 roku najem prywatny objęty jest wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W poradzie video Monika M. Brzostowska, doradca podatkowy wyjaśni m.in.:
PIT-2 to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Za sprawą zmian w Polskim Ładzie 2.0 od 1 stycznia 2023 r. przewidziane są spore modyfikacje w tym zakresie. Jest już nowy wzór PIT-2 na 2023 r.
Nowelizacja zmian w PIT umożliwi osobom zatrudnionym u kilku pracodawców stosowanie kwoty zmniejszającej podatek na korzystniejszych zasadach niż obecnie. Więcej na temat tych zmian opowie Barbara Dąbrowska, dyrektor w firmie konsultingowej, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej.
Sprawdzimy m.in.:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.