Pytanie: Zatrudniamy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy od 6.00 do 14.00. Kierowca w ciągu miesiąca wykonuje pracę w siedzibie firmy lub na terenie miasta, w którym znajduje się firma. Niemniej jednak kilka razy w miesiąca wyjeżdża w delegację za granicę wraz z towarem, który zawozi do odbiorców. Czy w tym przypadku wystarczy rozliczyć jego wyjazd w formie delegacji, czy też przysługuje kierowcy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Transport dokonywany jest samochodem ciężarowym do 3,5 t, a wyjazdy rozpoczynają się w godzinach popołudniowych, np. wyjazd 24 października 2007 r. o godzinie 16.00, a powrót 25 października 2007 r. o godzinie 18.00. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Aktualnie jestem w delegacji zagranicznej na Litwie, wykonuję zadania związane z realizacją remontów. Oddelegowany zostałem 25 września 2007 r., delegacja może potrwać około miesiąca, czyli do 31 października 2007 r. Pracodawca zapewnia mi zakwaterowanie i obiad. Jakie jeszcze świadczenia pieniężne mi przysługują? Czy można wpłynąć na wypłacenie wszystkich świadczeń wynikających z zakwaterowania i samodzielnego wyżywienia? Czy pracodawca ma prawo do narzucenia tych świadczeń pracownikowi w zamian za niewypłaconą dietę? Czy pracownik może odmówić zaproponowanych warunków zakwaterowania i wyżywienia? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik odbywał szkolenie służbowe w dniach sobota – niedziela. Czy należą mu się dni wolne? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Dokonałem zakupu nieruchomości w postaci dworku we Francji. Mam zamiar wykonać tam prace remontowe we własnym zakresie, tzn. wykorzystując swoich pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony w mojej polskiej firmie. W jaki sposób powinienem naliczyć wynagrodzenie za oddelegowanie pracowników do pracy we Francji? Co ze składkami ZUS, ubezpieczeniem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można traktować jako podróż służbową wyjazd pracownika budowlanego zagranicę w celu realizacji zlecenia - usługi remontowej? Pracownik jest zatrudniony w kraju, kilka razy w roku zdarzają się wyjazdy na okres około miesiąca. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w mojej firmie w godz. od 8.00. do16.00. Miejsce pracy: Warszawa, stanowisko: handlowiec, pracownik serwisu. Pracownik odbył podróż służbową (delegacja do Łodzi - spotkanie z klientem). Czas trwania delegacji od godz. 7.00 do 17.00 w tym 4 godziny to przejazd. Czy jest to podróż służbowa? Czy normalne wykonywanie swojej pracy, a jedynie wystąpią nadgodziny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik pracuje za granicą nie dłużej niż 3 miesiące, a w umowie o pracę miejscem świadczenia pracy jest Polska. Nie ma dodatkowej umowy o oddelegowaniu. Pracownikowi naliczamy diety i ryczałt za nocleg. Jednocześnie w ZUS wystawione są formularze E-101 i wynagrodzenie pracownika wynosi 2.616 zł. Od takiej kwoty naliczane są składki. Czy przedstawiona sytuacja jest prawidłowa?
Pytanie: Rozliczam spółkę z o.o. (VAT-UE). Jak obliczyć delegację pracownika do Holandii trwającą od 3 maja 2007 r. do 7 maja 2007 r. Wyjazd z Opola był o godzinie 18.15 (Opole miejsce prowadzenia działalności), a granica została przekroczona o godzinie 22.10. Powrót był 7 maja 2007 r., granicę przekroczono o 13.00, a do Opola autobus dotarł o godzinie 17.30. Co zrobić, jeśli za 2005 r. i 2006 r. obliczono za dużo lub za mało diet niż przewiduje limit?
Pytanie: Duża polska firma budowlano-remontowa podpisała ze mną umowę na wykonanie robót. Firma ta wykonuje kontrakt na rzecz innej polskiej firmy. Roboty mają być wykonywane na Litwie i w Holandii. Oprócz stawek za wykonywaną przez moją firmę usługę, w umowie jest zapis, że firma ta będzie pokrywać koszty zakwaterowania moich pracowników, całodzienne wyżywienie, szkolenie bhp oraz koszty dojazdu. Ja ponoszę koszty wynagrodzeń, składek ZUS oraz innych świadczeń należnych pracownikowi zgodnie z Kodeksem Pracy w stosunku do pracowników. Zatrudniłem na umowę o pracę na czas określony powyżej 20 pracowników i oddelegowałem ich do pracy na Litwę i do Holandii. Pobrałem z ZUS E-101 i z NFZ europejskie karty świadczeń zdrowotnych. Czy muszę na piśmie poinformować pracowników o oddelegowaniu do innego kraju (nie znam dokładnej daty zakończenia delegacji, ale raczej poniżej 180 dni)? Czy pracownikom należą się diety za każdy dzień pobytu zagranicą? Co z kosztami uzyskania pracowników (czy je podwyższać)? Jak obliczyć wynagrodzenie za czas delegacji (w umowie o pracę wpisano miesięczne wynagrodzenie i premię uznaniową na czas oddelegowania)? Jak obliczyć podatek dochodowy za tych pracowników i gdzie go płacić (w Polsce czy w miejscu wykonywania pracy)? Czy fakt, że ani ja, ani pracownik nie ponosi kosztów zakwaterowania i wyżywienia, wpływa na przychód do opodatkowania i ze stosunku pracy? Czy w świadectwie pracy muszę podać okres pobytu pracownika zagranicą? Nadmieniam, że po powrocie oddelegowanych pracowników, tych, którzy dobrze wykonywali powierzoną im pracę, chciałbym dalej zatrudniać w Polsce - pisze przedsiębiorca z Krakowa.
Pytanie: Jak rozliczyć zagraniczną delegację kierowcy? Kierowca wyjechał z Polski 6 marca 2007 r. Rozładunek towaru miał miejsce w Słowenii 7 marca 2007 r., a 8 marca 2007 r. załadunek we Włoszech, następnie 9 marca 2007 r. rozładunek w Polsce - pisze księgowa z Torunia.
Pytanie: Otrzymaliśmy od pracownika rozliczenie zagranicznej podróży służbowej. Wśród kosztów znajdują się m.in. paragony i faktury z hotelu m.in. za używanie Internetu w hotelu (opodatkowane niemieckim podatkiem od wartości dodanej - 19%) oraz karty telefoniczne zakupione w Niemczech. Czy istnieje obowiązek rozliczenia importu usług od tych transakcji? – pyta księgowa z Poznania.
Pytanie: Czy można ustalić w regulaminie wynagradzania, że ryczałt za nocleg z tytułu zagranicznej podróży służbowej będzie wypłacany na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju? Czy należy wypłacić ryczałt za nocleg w walucie polskiej, czy w zagranicznej? – pyta kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: Jesteśmy jednostką budżetową. Inspektorzy jeżdżą na kontrolę nadzorowanych zakładów pracy, gospodarstw rolnych itp. swoimi samochodami. Biorą delegację, na której jest poświadczenie kontrolującego. Delegacje rozliczane są następująco: ilość km x stawka urzędowa (ogłoszona w MP). Jakich dokumentów potwierdzających wydatek wymagać i czy taki zwrot za dojazdy na delegację jest prawidłowy? - pyta księgowa z Warszawy.
Pytanie: Pracownik był na szkoleniu w okresie od 12 marca do 14 marca 2007 r. Wyjazd miał miejsce 10 marca 2007 r. o godz. 20.15, a przyjazd 11 marca 2007 r. o godz. 12.00. Zakwaterowanie rozpoczęło się od godz. 18.00 w tym dniu. Wyżywienie zapewnione było od 11 marca 2007 r. (kolacja) do 14 marca 2007 r.(śniadanie). Wyjazd ze szkolenia był 14 marca 2007 r. o godz. 14.30, a powrót do domu 15 marca 2007 r. o godz. 6.15. Nie było możliwe inne połączenie komunikacyjne, skracające podróż. Czy zgodnie z delegacją przysługują pracownikowi oprócz zapewnionego wyżywienia w trakcie szkolenie jeszcze 2 pełne diety za dzień 10 i 11 marca 2007 r. i za dzień 14 i 15 marca 2007 r.? – pyta kadrowa z Ustrzyk Górnych.
Pytanie: Jesteśmy firmą z branży informatycznej. Pracownik 19 marca br. powrócił z 2 tygodniowej podróży służbowej z Rzeszowa, gdzie instalował komputerowy system operacyjny. Nie rozliczył się ze sporej zaliczki, której mu udzieliliśmy w związku z odbywana podróżą. Jaki termin na rozliczenie delegacji obowiązuje pracownika w firmie prywatnej? - pyta księgowa z Lublina.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip