Obecnie sprawozdania finansowe składa się wyłącznie w formacie elektronicznym. Czym on jest? Jakie są możliwe formaty e-sprawozdań finansowych? Jak jest podpisać, kto powinien zatwierdzić e-sprawozdanie i gdzie je złożyć? Jakich terminów należy dochować i ostatecznie, jak odczytać takie sprawozdanie finansowe? Sprawdźmy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy szkolenie w Akademii Portalu FK:
Bezpieczna księgowość: zidentyfikuj i wyeliminuj najczęstsze błędy rachunkowe
Sprawdź inne komentarze ekspertów dotyczące sprawozdań finansowych:
Oglądaj szkolenia online:
Sprawozdania finansowe 2024 w formacie elektronicznym
Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe sporządza sprawozdanie finansowe na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych bądź też inne dni bilansowe określone ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm., dalej: UoR) (art. 45 ust. 1 UoR).
Przez wiele lat sprawozdania finansowe sporządzało się w formie papierowej. W związku z wprowadzonymi zmianami w październiku 2018 roku, sprawozdania finansowe za 2018 rok sporządzane przez spółki, które prowadziły księgi rachunkowe zgodnie z UoR, były w Polsce pierwszymi sprawozdaniami, które należało sporządzić w formie elektronicznej na podstawie art. 45 ust. 1f UoR. Sprawozdanie finansowe należy sporządzić w strukturze określonej przez ministra właściwego dla finansów publicznych (art. 45 ust. 1g UoR).
Do 31 stycznia pracodawcy mają obowiązek złożenia dokumentów PIT-11 i PIT-4R. Organizacje mogą to zrobić za pomocą konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) bez konieczności podpisywania formularzy. Warto jak najwcześniej złożyć wniosek o dostęp do konta organizacji w e-US, aby w styczniu szybko i wygodnie wysłać dokumenty.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Wynagrodzenia za grudzień wypłacone w styczniu – co z PIT-4R i PIT-11
Łatwiejsze korzystanie z e-Urzędu Skarbowego przez organizacje
Konto organizacji w e-Urzędzie Skarbowym ma nowe funkcjonalności
Od 1 lipca br. operatorzy platform cyfrowych, którzy udostępniają swoją platformę lub jej część sprzedawcom, mają nowe obowiązki rejestracyjne i sprawozdawcze. W związku z tym resort finansów uruchomił środowisko produkcyjne na potrzeby wysyłki plików DPI-IS(1) i DPI-FR(1). Umożliwi ono przesyłanie tych plików do systemów Ministerstwa Finansów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak podpisywać sprawozdanie finansowe spółki cywilnej.
Polecamy też:
E-sprawozdania za 2023 rok. Format, termin, podpisywanie, zatwierdzanie i składanie sprawozdania
Jak krok po kroku wysłać sprawozdanie do KRS
Nie przegap terminów związanych ze sprawozdaniem finansowym - praktyczne zestawienie
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.