Zmianę wprowadza ustawa z dnia 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1721). Zmiana ma na celu wyłączenie spod obowiązku ewidencyjnego zagranicznych podatników korzystających w Polsce z tzw. procedury SME.
Spółka spoza Polski, która zatrudnia u nas pracowników na postawie stosunku pracy, musi potrącić i odprowadzać zaliczki na podatek. Dotyczy to też sytuacji, gdy nie ma w naszym kraju zakładu czy też przedstawicielstwa – orzekł WSA w Warszawie.
Pytanie do eksperta : Kiedy w przypadku dochodów ze stosunku pracy z zagranicy podatnicy muszą samodzielnie obliczać i wpłacać zaliczki na PIT?
Tomasz Szczepanikdoradca podatkowy,partner w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy sp. k.
Zgłoszenia rejestracyjnego nie będą składać zagraniczni podatnicy VAT, jeżeli wykonują w Polsce wyłącznie usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne.
Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego do celów VAT. W nowym tekście uwzględniono regulacje, które wprowadza ustawa z 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2014 r. poz. 1171).
Ułatwienia w wymianie informacji o podatnikach z innymi państwami, uproszczenie zasad wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych, udział zagranicznych urzędników w kontroli podatkowej i skarbowej - to tylko niektóre propozycje, jakie zawiera projekt zmian w Ordynacji podatkowej i ustawie o kontroli skarbowej, który trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Z dniem 1 stycznia 2010 r. zmienione zostały zasady, na jakich podatnicy zagraniczni mogą odzyskiwać zapłacony w Polsce VAT. Zobacz, jakie podmioty są uprawnione do ubiegania się o zwrot podatku. Poznaj przypadki, kiedy podmioty uprawione nie mogą wnioskować o zwrot podatku naliczonego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip