Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Działalność gospodarcza w Polsce może być prowadzona w formie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego albo na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy wpisani do CEIDG. Bardziej uproszczona jest druga forma, jeśli chodzi o rejestrację.
Jeśli podatnik holenderski nie będzie miał miejsca zamieszkania w Polsce, to opodatkowaniu PIT będzie podlegał w ograniczonym zakresie, tj. w zależności od przychodów generowanych przez sklep.
Opodatkowanie VAT może odbywać się na zasadach ogólnych albo w systemie VAT marża, gdzie VAT należny nalicza się od marży, a nie od ceny sprzedaży mebli.
Podatnik holenderski może prowadzić działalność gospodarczą jako polski przedsiębiorca albo jako przedsiębiorca zagraniczny.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 usdg, osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz osoby zagraniczne z państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Natomiast osobą zagraniczną jest osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, osoba prawna z siedzibą za granicą, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną posiadającą zdolność prawną, z siedzibą za granicą (art. 5 pkt 2 usdg).
Z powyższego wynika, że podatnik z Holandii może prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele polscy, tj. jako przedsiębiorca krajowy. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli jednak podatnik holenderski zdecyduje się prowadzić działalność gospodarczą w Polsce jako zagraniczny przedsiębiorca, to może to uczynić jedynie tworząc oddział oraz gdy przedmiot prowadzonej działalności w Polsce jest taki sam jak działalności gospodarczej prowadzonej w Holandii. Oznacza to, że podatnik holenderski będzie mógł handlować używanymi meblami w Polsce jako przedsiębiorca zagraniczny, jeśli taką działalnością zajmuje się również w Holandii.
Rozpoczęcie działalności w formie oddziału będzie możliwe po uzyskaniu wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS. W tym celu należy złożyć we właściwym sądzie:
wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców/Oddział przedsiębiorcy zagranicznego, główny oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń, zakład reasekuracji – KRS-W10;
załącznik do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – KRS-WJ Reprezentant podmiotu zagranicznego;
załącznik do wniosku o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – KRS-WM Przedmiot działalności.
Istotnym z punktu widzenia opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez osobę fizyczna jest miejsce zamieszkania. Jeśli holenderski podatnik po otwarciu sklepu będzie nadal miał miejsce zamieszkania w Holandii, to w Polsce będzie podlegał opodatkowaniu od uzyskiwanych przychodów z działalności gospodarczej w ograniczonym zakresie, tj. w stopniu w jakim uzyskuje je poprzez prowadzony sklep. Taki zakres opodatkowania będzie zarówno w przypadku, gdy podatnik holenderski będzie prowadził działalność poprzez otworzony oddział, jak również po wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Sprzedaż towarów używanych, którymi są ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmiot kolekcjonerski i antyki może być opodatkowana na zasadach ogólnych, jak w systemie VAT-marża. W tym drugim przypadku podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Stawka podatku wynosi 23%.
By móc dokonywać sprzedaży w systemie VAT marża uprzednie nabycie używanych mebli powinno nastąpić od:
Z treści powyższych przepisów wynika, że jeśli meble będą nabywane od podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, zarówno polskich podatników VAT, jak i podatników od wartości dodanej, np. holenderskich podatników VAT, to nie będzie możliwe zastosowanie systemu VAT marża. W takim przypadku sprzedaż takich mebli podatnik powinien rozliczyć na zasadach ogólnych, co nie wyłącza rozliczania sprzedaży mebli nabywanych od osób fizycznych niebędących podatnikami w systemie VAT marża.
Podatnik może jednocześnie prowadzić sprzedaż na zasadach ogólnych i w systemie VAT marża. W takim przypadku prowadząc ewidencję dla celów VAT, podatnik musi ją prowadzić w taki sposób, by można było wyodrębnić opodatkowanie na zasadach ogólnych, jak i w systemie VAT marża.
Wystawiając fakturę, gdzie podstawą opodatkowania jest marża podatnik nie wykazuje kwoty podatku należnego, ani też stawki podatku. Ponadto w fakturze powinny zostać umieszczone słowa „procedura marży – towary używane” (§ 5 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie faktur).
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.