Umowa dzierżawy przenosi obowiązek podatkowy w podatku rolnym z właściciela na dzierżawcę gospodarstwa rolnego – przypomina kielecka RIO
W Dzienniku Ustaw z 29 czerwca 2017 r. pod pozycją 1282 opublikowano ustawę z 25 maja 2017 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Poznaj zakres zmian.
W kolumnie „Skutki obniżenia górnych stawek podatkowych..” sprawozdania Rb-27S gmina powinna wykazać kwotę stanowiącą iloczyn różnicy stawki maksymalnej podatku rolnego i stawki lokalnej oraz podstawy opodatkowania – przypomina łódzka RIO.
Wraz z początkiem przyszłego roku wejdzie w życie kilka istotnych dla podatników zmian w podatku od nieruchomości. Większość z nich ma charakter typowo profiskalny. Nowelizacja ucieszy jednak właścicieli miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych.
28 lipca 2015 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1045 opublikowano ustawę z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, która nowelizuje m.in. przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w podatku od nieruchomości, które wejdą w życie w przyszłym roku.
Garaże, które są przedmiotem współwłasności stanowiących odrębne nieruchomości zlokalizowane w budynkach mieszkalnych będą opodatkowane według wielkości udziałów. Oznacza to, że właściciel garażu zapłaci daninę tylko od swojej części. Takie zmiany przewiduje uchwalona w piątek ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadza m.in. zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Zniesienie odpowiedzialności solidarnej za podatek od nieruchomości przy współwłasności garażu, wprowadzenie definicji garażu - takie m.in. zmiany zawiera projekt zmian w ustawie o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który wczoraj został przyjęty przez Rząd.
Pierwotna założenia do projektu budziły sporo wątpliwości, w rezultacie wycofano się chociażby z wprowadzenia nowej definicji budowli oraz zmodyfikowanej definicji budynku.
Zniesienie odpowiedzialności solidarnej za podatek od nieruchomości przy współwłasności garażu, rezygnacja z nowej definicji budowli. Takie zmiany zawiera najnowsza wersja projektu autorstwa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Resort zrezygnował ostatecznie z kilku negatywnych dla podatników rozwiązań.
Podczas konsultacji społecznych i po uzgodnieniach międzyresortowych okazało się, że pierwotne założenia do projektu budzą wiele wątpliwości. Ostatecznie ustalono, że ich wprowadzenie powinno być poprzedzone pogłębionymi analizami i konsultacjami.
ZR-1/B (2) - Dane o zwolnieniach i ulgach podatkowych w podatku rolnym
IR-1 (2) - Informacja w sprawie podatku rolnego.
W Dzienniku Ustaw z 26 listopada 2013 r. pod pozycją 1381 został opublikowany jednolity tekst ustawy o podatku rolnym.
W przyszłym roku podatek będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Chociaż nowelizacja ustawy o podatku rolnym weszła w życie 1 października, to do obliczania podatku za 2013 rok stosuje się jeszcze dotychczasowe zasady.
Od 2014 r. wysokość podatku rolnego nie będzie uzależniona od wahań rynkowych.
Podatek rolny będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Będą one składały się z 3 pierwszych kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy oraz 8 kwartałów bezpośrednio poprzedzających rok poprzedzający rok podatkowy. Średnia cena skupu żyta będzie ustalana na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Monitorze Polskim, w terminie do 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy.
Dopiero od 2014 r. podatek rolny będzie obliczany według nowych metod. To jedyna poprawka zgłoszona przez Senat do znowelizowanej ustawy o podatku rolnym.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip