Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Poniżej prezentujemy zestawienie ulg obowiazujących od stycznia 2022 r., które można zastosować w zeznaniu za rok 2022.
Obowiązek złożenia CIT-8 ciąży na wszystkich podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych, z wyjątkiem wskazanych jako zwolnione od tego podatku w art. 6 ust. 1 ustawy o CIT. W tym roku zeznanie za rok ubiegły podatnicy składają do 30 czerwca 2023 r. W odniesieniu do CIT-8 za 2022 rok obowiązuje formularz w wersji CIT-8 (32).
Spółki mogą dokonać połączenia bez podwyższenia kapitału zakładowego, jeżeli spółka przejmująca ma udziały lub akcje spółki przejmowanej albo udziały lub akcje nabyte. Taki sposób połączenia pozwala zmniejszyć koszty oraz skrócić czas połączenia. Wątpliwości budzi jednak kwestia, jak takie połączenie powinno być traktowane na potrzeby ustawy o CIT, w szczególności pod kątem powstania przychodu po stronie spółki przejmującej.
Przedsiębiorca w toku prowadzonej działalności rozlicza różnego rodzaju zobowiązania podatkowe i parapodatkowe. Zasadą jest, że obciążenia podatkowe nakładane przez różne przepisy stanowią koszty podatkowe, jeżeli związane są z działalnością gospodarczą i spełniają ogólne przesłanki uznania za koszty uzyskania przychodów. Ustawodawca przewidział jednak sporo sytuacji, w których podatnik nie może zakwalifikować zapłaconych podatków do kosztów uzyskania przychodów.
Polski Ład wprowadza wiele zmian w podatkach dochodowych, są nimi m.in. nowe zwolnienia w CIT, zmiany w PGK, nowe ulgi podatkowe, podatek od przerzuconych dochodów, podatek minimalny. Skorzystaj z praktycznego zestawienia zmian w CIT i poznaj konsekwencje nowych przepisów
W 2022 roku zmienia się wysokość limitu uprawniającego do korzystania ze statusu małego podatnika do celów rozliczeń w podatku dochodowym. W porównaniu z limitem obowiązującym w tym zakresie w 2021 roku jest on wyższy o 157.000 zł.
Nowe rozwiązania w zakresie opodatkowania CIT tzw. przerzucanych dochodów przewiduje projekt nowelizacji ustaw podatkowych, będący elementem rządowego Polskiego Ładu. Stosowne regulacje w tym zakresie mają wejść w życie już na początku 2022 roku.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip