Jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie lub wniosek mające wpływ na obliczanie zaliczki w PIT-2, płatnik uwzględnia to oświadczenie lub wniosek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Sprawdź, jakie wnioski i oświadczenia będą składać na PIT-2 pracownicy, zleceniobiorcy czy wykonawcy umowy o dzieło. Pobierz praktyczne zestawienie. Sprawdź, które ze zmian w nowelizacji ustawy o PIT są korzystne dla podatników.
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Pobierz wzór formularza:
Obejrzyj wideoszkolenia na temat obowiązków płatników w 2023 roku:
Wyzwanie dla płatników: wypełniamy PIT-11 za 2022 rok (część 1)
Wyzwanie dla płatników: wypełniamy PIT-11 za 2022 rok (część 2)
Nowość w VAT: Grupy VAT od 1 stycznia 2023 r.
Wysoka inflacja oznacza z jednej strony większe wymagania finansowe pracowników, a z drugiej dużo wyższy koszt wynagrodzeń. Badania pokazują, że średnio pracownicy liczą na 10-procentowe podwyżki inflacyjne. To nie wszystko. Już teraz pracodawca powinien przygotować się do wyższych wydatków na wynagrodzenia w 2023 roku, które wynikają z wyższej płacy minimalnej od 1 stycznia. I to dwukrotnie, gdyż kolejna podwyżka nastąpi 1 lipca 2023 roku. Czy 2023 rok będzie zatem rynkiem pracownika? Sprawdź, ile dany pracownik kosztuje pracodawcę
Dr Antoni Kolek, Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o., wyjaśni:
PIT-2 to oświadczenie pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Za sprawą zmian w Polskim Ładzie 2.0 od 1 stycznia 2023 r. przewidziane są spore modyfikacje w tym zakresie. Jest już nowy wzór PIT-2 na 2023 r.
Nowelizacja zmian w PIT umożliwi osobom zatrudnionym u kilku pracodawców stosowanie kwoty zmniejszającej podatek na korzystniejszych zasadach niż obecnie. Więcej na temat tych zmian opowie Barbara Dąbrowska, dyrektor w firmie konsultingowej, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej.
Sprawdzimy m.in.:
Obowiązuje już kolejna nowelizacja Polskiego Ładu. Zmiany dotyczą m.in. modyfikacji w zakresie PIT-2. Ponadto do ustawy o PIT przeniesiono postanowienia rozporządzenia z 7 stycznia 2022 r. w sprawie zaliczek.
Polski Ład obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. i już był kilkakrotnie poprawiany. Ostatnia nowelizacja weszła w życie 10 marca 2022 r. Podczas szkolenia online eksperci przedstawią praktyczne skutki najnowszych zmian w Polskim Ładzie.
Sprawdzimy:
Podczas szkolenia:
Eksperci pokażą konkretne wyliczenia i przykłady. Zwrócą ponadto uwagę na inne planowane zmiany w Polskim Ładzie i już teraz zasygnalizują ich praktyczne konsekwencje.
O nowelizacji Polskiego Ładu opowiedzą Państwu:
Oskar Sobolewski
ekspert Instytutu Emerytalnego. Prawnik, autor licznych artykułów i komentarzy, posiada bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń.
dr Antoni Kolek
Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o. Of counsel w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy Sp.k. Doktor nauk społecznych. Pracownik naukowy realizujący działalność dydaktyczną. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i opracowań poświęconych zagadnieniom ubezpieczeń społecznych, rynku pracy oraz rozwoju społeczno-gospodarczego.
Polecamy komentarze i porady ekspertów dotyczące Polskiego Ładu:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.