Ministerstwo Finansów opublikowało informację dotyczącą rozliczenia 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanego w 2019 roku organizacjom pożytku publicznego (OPP).
Organizacje pożytku publicznego będą miały obowiązek wyodrębnić środki z 1% w ewidencji księgowej. Wynika to z noweli ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która wchodzi w życie 9 listopada 2015 r.
Jeżeli wartość przysporzenia przekazywanego przez OPP, w formie darowizny lub polecenia darczyńcy, przekroczy kwotę wolną od podatku, organ podatkowy jest zobligowany do wydania decyzji ustalającej wysokość podatku. Takie stanowisko zajął minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 32600/15.
Nierzadko się zdarza, że zadania wolontariusza przenikają się z zadaniami powierzonymi w pracownikowi w organizacji pożytku publicznego. Od tego czy ktoś działa jak pracownik czy wolontariusz, zależy jak kształtuje się odpowiedzialność finansowa za zaniedbania takich osób.
Dla każdej imprezy organizowanej np. w plenerze stowarzyszenie lub fundacja powinny sporządzić regulamin, w którym określą rolę uczestników określonej imprezy, ich uprawienia i obowiązki. Ważne jest również właściwe zabezpieczenie odbywającego się np. festynu czy koncertu.
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy wydłużają do 30 czerwca termin zgłaszania do urzędu skarbowego numeru rachunku bankowego, na który podatnicy mogą przekazywać 1% podatku.
W rozliczeniach rocznych za 2012 r. prawie połowa Polaków przekazała 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To o ponad 370 tys. podatników więcej niż w porównaniu z 2011 rokiem – wynika z danych resortu finansów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip