Zmiany wprowadza ustawa z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2025 r., poz. 222). Mają one na celu przedłużenie stosowania przepisów określających czasowe odwrotne obciążenie podatkiem gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych oraz doprecyzowanie warunków stosowania tych przepisów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Z dniem 1 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy określające tymczasowy system stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla niektórych krajowych czynności podlegających opodatkowaniu VAT. System ten będzie stosowany do 28 lutego 2025 r. i są nim objęte czynności, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstanie w tym okresie. Sprawdź, jakich czynności będzie dotyczył tymczasowy mechanizm odwrotnego obciążenia.
Od 1 stycznia 2017 r. w wyniku zmian w ustawie o VAT rozszerzony został katalog czynności objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Na ich podstawie mechanizm ten należy również stosować do usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców. Sprawdź, jak należy postąpić w przypadku, gdy taki podmiot wystawił fakturę z wykazaną kwotą VAT zamiast faktury „odwrotne obciążenie”.
Jednym z wymogów koniecznych do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia jest to, aby dostawca i nabywca towaru byli podatnikami VAT. Natomiast przedsiębiorca sprzedający wyroby stalowe podmiotom zagranicznym, które nie są w Polsce zarejestrowane na potrzeby VAT, sam rozliczy podatek.
O interpretację podatkową wystąpiła spółka zajmująca się dostawami wyrobów stalowych, na rzecz podmiotów zagranicznych, niezarejestrowanych w Polsce na potrzeby VAT.
Pojawiła się wątpliwość, czy przy takich transakcjach można zastosować odwrotne obciążenie. Organ podatkowy wyjaśnił, że dostawę towarów należy opodatkować według zasad ogólnych, a podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego z tytułu dostawy tych towarów jest podatnik (wnioskodawca).
Zdaniem Adama Bartosiewicza, doradcy podatkowego, wspólnika w Kancelarii Doradztwa Podatkowego EOL, wydana interpretacja budzi mieszane uczucia.
Jednym z wymogów koniecznych do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia jest to, aby zarówno dostawca, jak i nabywca towaru byli podatnikami VAT. W konsekwencji przedsiębiorca sprzedający wyroby stalowe podmiotom zagranicznym, które nie są w Polsce zarejestrowane na potrzeby VAT, sam rozliczy podatek.
Odwrotne obciążenie polega na tym, że obowiązek rozliczenia VAT zostaje przesunięty na nabywcę. Od 1 października 2013 r. został rozszerzony katalog towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem” o dodatkowe towary z grupy tzw. złomu i niektórych innych odpadów oraz szeroką grupę wyrobów stalowych.
Od 1 października nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła m.in. solidarną odpowiedzialność i mechanizm odwrotnego obciążenia. W niektórych przypadkach nabywca może uniknąć solidarnej odpowiedzialności. Będzie to możliwe, np. wtedy, gdy sprzedawca złoży kaucję gwarancyjną i znajdzie się w wykazie publikowanym przez Ministerstwo Finansów.
Od 1 października kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku w handlu tzw. towarami wrażliwymi. W praktyce stosowanie nowych przepisów może budzić wątpliwości. Jak chociażby to, jakie zasady opodatkowania zastosować do zaliczki zapłaconej we wrześniu na poczet towarów, których dostawa nastąpi w październiku.
Nowelizacja, która od dzisiaj obowiązuje już rodzi dość dużo problemów praktycznych, które wynikają z licznych niedoróbek legislacyjnych. Jedna z nich dotyczy z rozszerzenia katalogu tzw. „towarów wrażliwych” wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.
Sprawdź też:
Odpowiedzialność w VAT będzie stosowana w odniesieniu do transakcji o wartości powyżej 50 tys. zł w miesiącu - to jedna ze zmian, jakie zakłada nowelizacja o VAT oraz ustawy Ordynacja podatkowa, która w piątek została przyjęta przez Sejm.
26 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Nowe przepisy mają przede wszystkim zapobiegać wyłudzeniom i oszustwom podatkowym. Chodzi o nadużycia w handlu wyrobami stalowymi, paliwami i nieobrobionym złotem oraz niektórymi odpadami, czyli tzw. towarami wrażliwymi.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip