Zdaniem TSUE podatnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności solidarnej za nieuiszczony przez sprzedawcę VAT wraz z odsetkami, jednak dopiero po spełnieniu określonych warunków.
Zmiany w zakresie odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych (takich jak np. spółki kapitałowe, fundacje, stowarzyszenia itp.) za czyny zabronione przewiduje projekt nowelizacji obowiązujących w tym zakresie przepisów, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Planowana nowa ustawa o VAT wprowadza rozwiązania, które zasługują na krytykę. Szczególnie niebezpieczne dla podatników będzie wprowadzenie praktycznie bezwarunkowej odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania z tytułu VAT sprzedawców.
Zapewnienie większej skuteczności poboru VAT oraz zapobieganie wyłudzeniom zwrotu tego podatku w obrocie niektórymi towarami – taki jest główny cel zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Prezydent podpisał nowelizację 27 kwietnia.
Tablety i telefony komórkowe zostaną objęte mechanizmem odwróconego VAT, zmienią się zasady w zakresie określania proporcji odliczenia VAT w odniesieniu do towarów i usług wykorzystanych do celów mieszanych. Takie zmiany wprowadza uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o VAT oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. Posłowie przyjęli kilka ważnych poprawek Senatu. Sprawdź szczegóły.
Mechanizmem odwrotnego obciążenia zostaną objęte m.in.: telefony komórkowe, laptopy, tablety i konsole do gier. To jedna ze zmian dotycząca nowelizacji ustawy o VAT. Wczoraj Senatorowie wprowadzili jeszcze 10 poprawek.
W dniu 1 stycznia 2015 roku wejdą o w życie kolejne ważne zmiany w VAT. Dotyczą one m.in.: proporcjonalnego odliczania VAT, stosowania zwolnień dla usług finansowych i ubezpieczeniowych oraz rozszerzenia katalogu produktów objętych mechanizmem odwróconego poboru i odpowiedzialnością solidarną.
Przedstawiony przez resort finansów projekt założeń do projektu zmian w ustawie o VAT zakłada wprowadzenie zmian mających na celu pełniejsze dostosowanie przepisów o podatku od towarów i usług do prawa unijnego, wynikającego z wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Uwzględnia również niektóre tezy zawarte w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), co do zgodności krajowych przepisów z prawem UE.
Podpisanie z kontrahentem aneksu do umowy nie zwolni podatnika od odpowiedzialności w podatku od towarów i usług przy transakcjach związanych z towarami wrażliwymi. Taką możliwość daje jedynie spełnienie ustawowych warunków.
Przedsiębiorca, który zajmuje się handlem wyrobami hutniczymi, zapytał ministra finansów, czy może skutecznie zwolnić się z solidarnej odpowiedzialności, w sytuacji gdy wprowadzi odpowiednie zmiany w umowach z kontrahentami.Podatnik uważał, że tak.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Jak wyjaśnił w uzasadnieniu – podpisanie aneksów nie spowoduje zwolnienia od odpowiedzialności. Taką możliwość daje jedynie spełnienie ustawowych warunków.
Podpisanie z kontrahentem aneksu do umowy nie zwolni podatnika od odpowiedzialności w VAT przy transakcjach związanych z towarami wrażliwymi. Taką możliwość daje jedynie spełnienie ustawowych warunków.
Trybunał Konstytucyjny sprawdzi, czy przepisy dotyczące odpowiedzialności solidarnej w VAT, które obowiązują od 1 października 2013 r. są konstytucyjne. Z takim wnioskiem do Trybunału zwróciła się grupa posłów.
Odpowiedzialność w VAT będzie stosowana w odniesieniu do transakcji o wartości powyżej 50 tys. zł w miesiącu - to jedna ze zmian, jakie zakłada nowelizacja o VAT oraz ustawy Ordynacja podatkowa, która w piątek została przyjęta przez Sejm.
26 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa. Nowe przepisy mają przede wszystkim zapobiegać wyłudzeniom i oszustwom podatkowym. Chodzi o nadużycia w handlu wyrobami stalowymi, paliwami i nieobrobionym złotem oraz niektórymi odpadami, czyli tzw. towarami wrażliwymi.
Większa skuteczność walki z oszustami i przeciwdziałanie nadużyciom w VAT w obrocie tzw. towarami wrażliwymi - to główny cel projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, nad którym wczoraj debatował Sejm. Nowe przepisy wracają jednak ponownie do Komisji Finansów Publicznych.
Projekt, który 24 lipca trafił do II czytania w Sejmie ma dwa cele: poprawę ściągalności podatku od towarów i usług oraz eliminację nieuczciwej konkurencji. W związku z tym, że zgłoszono do projektu ustawy kilka poprawek, ponownie trafił on do Komisji Finansów Publicznych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip