W przyszłym roku wzrosną odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Tak wynika z przygotowanego przez Radę Ministrów projektu ustawy okołobudżetowej na 2022 rok, która ma zmienić podstawę naliczania odpisów na ten fundusz.
W projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2021 rok znajdują się informacje dotyczące wysokości odpisu na ZFŚS w przyszłym roku. Jaka będzie kwota odpisu?
Pracodawcy utrzymujący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą do końca września rozliczyć się z wpłat na konto tego funduszu. Za podstawę naliczania odpisów przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie z drugiego półrocza 2010 r., ogłoszone przez prezesa GUS, czyli 2.917,14 zł. Sprawdź na przykładzie, jak wyliczyć odpis.
Ustalony na początku roku odpis podstawowy wraz z dobrowolnie naliczonymi zwiększeniami podlega wpłacie na rachunek zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) w dwóch terminach:
Oczywiście firma mogła w jednym terminie, np. na początku roku lub w maju, wpłacić całość środków. Wówczas we wrześniu jest zwolniona z tego obowiązku lub może dokonać rozliczenia korygującego, jeżeli stan zatrudnienia, a tym samym wysokość początkowo obliczonego odpisu, uległ w międzyczasie zmianie.
Pracodawcy utrzymujący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą do końca września rozliczyć się z wpłat na konto tego funduszu. Za podstawę naliczania odpisów przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie z drugiego półrocza 2010 r., ogłoszone przez prezesa GUS, czyli 2.917,14 zł.
Pracodawcy, którzy założyli ZFŚS (zakładowy fundusz świadczeń socjalnych), mają obowiązek dokonywać corocznych odpisów na ZFŚS w celu zasilenia konta działalności socjalnej. Odpisy są obowiązkowe, natomiast dobrowolnie można naliczać zwiększenia, np. na podopiecznych funduszu, którzy są emerytami lub rencistami, a kiedyś pracowali w danym zakładzie. Aby obliczyć roczny odpis oraz zwiększeń, możesz skorzystać z naszego narzędzia, jakim jest kalkulator odpisu na ZFŚS.
Pracodawca, który tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) ma obowiązek skorygować na koniec roku (najpóźniej do 31 grudnia 2010 r.) naliczony na początku odpis na Fundusz. Zobacz na przykładzie jak prawidłowo dokonać korekty odpisu na ZFŚS.
Kwota odpisu podstawowego określa dla Twojej firmy minimalny obowiązkowy odpis na ZFŚS w danym roku w przeliczeniu na jednego pracownika. Sprawdź, na jakiej podstawie obliczyć w tym roku odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip