Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Jak wynika z art. 103 ust. 4 w zw. z art. 103 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć nowych środków transportu lub innych środków transportu, które mają zostać przez tych podatników zarejestrowane na terytorium kraju (względnie które nie podlegają rejestracji, a mają być użytkowane na terytorium kraju) obowiązani są do obliczania i wpłacania podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
W przypadkach takich między innymi podatnicy są obowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację VAT-23 (zob. art. 103 ust. 5 ustawy o VAT).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy można odliczyć VATtytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu.
Polecamy też:
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów u podatnika korzystającego ze zwolnienia podmiotowego
Sprawdź, jak rozliczać wewnątrzwspólnowe nabycie towaru (WNT). Podcast
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy restauracja ma prawo do odliczenia VATzakupu towarów spożywczych używanych do sporządzenia potraw restauracji, od zakupu napojów sprzedawanych w restauracji, a także od najmu lokalu oraz mediów.
Polecamy też:
Odliczenie VAT z faktur dokumentujących usługi wykonane dla innego kontrahenta
Odliczenie VAT z faktur za posiłki w trakcie wyjazdu służbowego
Obowiązującą na gruncie VAT definicję działalności gospodarczej określa art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Z definicji tej wynika, że działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT).
Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest również wynajmowanie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego, czyli tzw. prywatny wynajem (zob. przykładowo interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2020 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.180.2020.1.RR oraz z 2 lutego 2023 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.656.2022.2.MM).
Powoduje to, że wynajem przedmiotowego apartamentu podlega opodatkowaniu VAT i jest tym podatkiem opodatkowany według stawki 8% lub 23%.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się, czy podatniczka skorzysta z odliczenia VAT z faktury za zakup apartamentu hotelowego w 2020 roku.
Polecamy też:
Odliczenie VAT z faktur dokumentujących usługi wykonane dla innego kontrahenta
Zmniejszenie odliczonego VAT w związku ze stwierdzeniu błędnego wskazania usługi
Prawo do odliczenia przysługuje przede wszystkim w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane (importowane) przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Co prawda art. 86 ust. 1 ustawy o VAT sformułowany jest w czasie teraźniejszym, lecz nie ulega wątpliwości, że dotyczy również przyszłości. W konsekwencji prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje również w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników mają być (według zamiarów podatników) przez nich wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Sposób skorzystania z prawa do odliczenia zależy w przedstawionej sytuacji od tego, czy podatnik otrzymał fakturę pierwotną.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy podatnik,który kupił samochód w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może odliczyć VAT z duplikatu faktury dokumentującej zakup tego samochodu.
Polecamy też:
Wydatki związane z leasingowanym samochodem a koszty podatkowe
Amortyzacja samochodu otrzymanego w darowiźnie
Wycofanie środka trwałego z działalności i darowizna samochodu
Wykorzystywanie samochodu firmowego do celów prywatnych przez prezesa – skutki podatkowe
Podatnicy mogą odliczyć 50% VAT od wydatków związanych z nabyciem i eksploatacją samochodu, jeśli pojazd jest używany do celów mieszanych. Jeżeli auto używane jest wyłącznie na potrzeby prowadzonego biznesu, wtedy przysługuje pełne odliczenie VAT.
Podczas szkolenia Jolanta Kica, radca prawny, doradca podatkowy omówi następujące zagadnienia:
Polecamy w Portalu FK porady ekspertów:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.