odliczenie VAT z faktur

Odliczenie VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu

Pytanie: Czy VAT wpłacony na podstawie deklaracji VAT-23 za zakupiony i przeznaczony do rejestracji jako ŚT pojazd ciężarowy można otrzymać zwrot na podstawie JPK_VAT, sprawa dotyczy podatnika, który działalność rozpoczął w maju 2024 roku (jednoosobowa działalność, wpis do CEIDG) i w tym samym miesiącu zakupił pojazd, natomiast deklaracje VAT-23 opłacił w czerwcu przed upływem 14 dni od daty zakupienia pojazdu.

Jak wynika z art. 103 ust. 4 w zw. z art. 103 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć nowych środków transportu lub innych środków transportu, które mają zostać przez tych podatników zarejestrowane na terytorium kraju (względnie które nie podlegają rejestracji, a mają być użytkowane na terytorium kraju) obowiązani są do obliczania i wpłacania podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W przypadkach takich między innymi podatnicy są obowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację VAT-23 (zob. art. 103 ust. 5 ustawy o VAT).

Odliczenie VAT z faktury za zakup apartamentu hotelowego w 2020 roku

Pytanie: W roku 2020 roku zakupiłam jako osoba fizyczna apartament hotelowy i miejsce postojowe. Na fakturze za zakup był adres zamieszkania i NIP. Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą - usługi logistyczne. Czy jeżeli kupiłam ten apartament na siebie jako osoba prywatna, a nie na działalność i apartament był przeznaczony z myślą o wynajmie, to mogę od wystawionych faktur za zakup odliczyć VAT? Chodzi mi o to, czy mogę odzyskać VAT zapłacony z tych faktur? Jak tego dokonać?

Obowiązującą na gruncie VAT definicję działalności gospodarczej określa art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Z definicji tej wynika, że działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT).

Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest również wynajmowanie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego, czyli tzw. prywatny wynajem (zob. przykładowo interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2020 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.180.2020.1.RR oraz z 2 lutego 2023 r., nr 0114-KDIP1-1.4012.656.2022.2.MM).

Powoduje to, że wynajem przedmiotowego apartamentu podlega opodatkowaniu  VAT i jest tym podatkiem opodatkowany według stawki 8% lub 23%.

Odliczenie VAT z duplikatu faktury dokumentującej zakup samochodu w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej

Pytanie: Podatnik (ryczałt, VAT) w poprzednim roku w okresie kilkumiesięcznego zawieszenia działalności gospodarczej kupił samochód osobowy z zamiarem użytkowania go w firmie po odwieszeniu działalności. Pierwotnie faktura za zakup samochodu była wystawiona w sierpniu 2023 r., natomiast w styczniu 2024 roku wystawiono duplikat faktury zakupu. Od 1 stycznia br. podatnik odwiesił działalność gospodarczą.  Czy można odliczyć 1/2  VAT z duplikatu faktury zakupu samochodu?

Prawo do odliczenia przysługuje przede wszystkim w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane (importowane) przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Co prawda art. 86 ust. 1 ustawy o VAT sformułowany jest w czasie teraźniejszym, lecz nie ulega wątpliwości, że dotyczy również przyszłości. W konsekwencji prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje również w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników mają być (według zamiarów podatników) przez nich wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.