Minister Finansów wydał nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Nowelizacja odracza terminy wejścia w życie zmian dostosowujących JPK_VAT z deklaracją, w związku z odroczeniem obowiązkowego KSeF.
Poznasz założenia nowego rozporządzenia MF.
Nowelizację ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewiduje projekt przepisów w tej sprawie, przygotowany przez resort rodziny i polityki społecznej. Przy okazji zmian, o których mowa, ma również zostać rozszerzony katalog zwolnień podatkowych, funkcjonujących na gruncie ustawy o PIT.
Zapraszamy do przeglądu nowych treści opublikowanych w ostatnim tygodniu. Sprawdź, co się działo w Portalu FK.
Wprowadzenie opłaty za oferowanie klientom niektórych produktów w opakowaniach z tworzyw oraz zakaz wprowadzania do obrotu określonych wyrobów wykonanych z plastiku – to jedne z głównych założeń przygotowanych przez rząd rozwiązań ustawowych, które w ramach szerszych działań na poziomie Unii Europejskiej mają się przyczynić do ochrony środowiska naturalnego, w tym mórz i oceanów.
Rządowy projekt zmian w podatkach, który w pierwszych dniach listopada trafił do Sejmu, w dużym stopniu został przygotowany z myślą o ekologii. Taki charakter mają poszczególne przepisy modyfikujące ustawę o podatku akcyzowym, a także w zakresie podatków dochodowych. Przy okazji wydłużono możliwość kupowania kas fiskalnych starszego typu.
Bardziej partnerskie podejście administracji do obywateli, usprawnienie postępowań administracyjnych oraz adekwatne administracyjne kary pieniężne to główne obszary zmian wprowadzone nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego z 2017 r. Rada Ministrów przyjęła ocenę działania przepisów. Natomiast Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało, że rozważy propozycję kolejnych zmian legislacyjnych w tym zakresie.
Wkrótce wejdą w życie przepisy, które ułatwią odzyskiwanie kwot transakcji wykonanych z użyciem błędnych numerów rachunków płatniczych.
Mimo, że zmianę o charakterze uściślającym do MSR nr 40 „Nieruchomości inwestycyjne” opublikowano pod koniec 2016 r., należy ją stosować do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub później.
Za 2 tygodnie wejdzie w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Dzięki niej przedsiębiorcy uzyskają powszechny i bezpłatny dostęp do przeglądania księg wieczystych online.
11 września 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. mały trójpak energetyczny. Wdraża ona w pełniejszy od dotychczasowego sposób przepisy unijne promujące wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych oraz regulujące wspólne zasady rynku wewnętrznego energii elektrycznej i gazu ziemnego.
W resorcie finansów trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy przewidują opodatkowanie w Polsce dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.
Możliwość ustanawiania drogą elektroniczną jednego pełnomocnika do wszystkich rodzajów spraw i procedur, wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania czy zmiana zasad wydawania interpretacji prawa podatkowego - to tylko niektóre ze zmian, jakie mają wejść w życie za sprawą nowelizacji Ordynacji podatkowej. Resort finansów rozpoczął uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne projektu założeń do projektu ustawy w tej sprawie.
A jednak prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, która ustanawia święto Trzech Króli (6 stycznia) dniem wolnym od pracy. Nowela wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r. Związkowcy chcą skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Ich zdaniem wprowadzenie kolejnego święta może doprowadzić do wydłużenia czasu pracy nawet o 5-6 dni w ciągu roku.
Komisja Przyjazne Państwo przygotowała projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym druk ZUS RMUA ma być wydawany ubezpieczonym pracownikom raz na kwartał, a nie raz na miesiąc jak jest obecnie. Zmiana ta ma być korzystna dla pracodawców, sprawdź dlaczego!
Zmiana definicji najniższego wynagrodzenia, jasne sprecyzowanie daty, od której należy zaliczać pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, określenie terminu i dokumentów na podstawie których mają być przyznawane uprawnienia pracownicze - to tylko niektóre zmiany przewidziane w projekcie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie jeszcze inne ważne zmiany dla pracodawców przewiduje nowela. Sprawdź, kiedy wejdą w życie!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip