Różnorodność operacji gospodarczych oraz kompleksowość prawa podatkowego sprawiają, że w praktyce gospodarczej pojawia się wiele sytuacji, gdy zamiast faktury używa się innego dokumentu. Transakcje w ramach grupy VAT, czy wzajemne rozliczenia niepodlegające VAT, to tylko niektóre przykłady, gdzie nieodzowna staje się nota uznaniowa. Kiedy wystawiamy notę uznaniową? Jakie skutki ma wystawienie i otrzymanie noty uznaniowej?
Nota uznaniowa - kto ją wystawia i kiedy
Nota uznaniowa to jedna z kilku typów not księgowych. Noty księgowe to z kolei rodzaj dowodu księgowego. Noty księgowe, w tym w szczególności noty uznaniowe są wystawiane w celu potwierdzenia dokonania określonej operacji gospodarczej, dla której nie przewidziano innego sposobu udokumentowania transakcji (np. faktury). Nota księgowa, w tym nota uznaniowa, może być stosowana jedynie dla transakcji nieopodatkowanych VAT. Na nocie uznaniowej nie występuje podatek VAT.
Nota uznaniowa jest wystawiana przez stronę, która posiada zobowiązanie wobec drugiej strony transakcji. Wyróżniamy też szczególny typ noty księgowej, notę obciążeniowo-uznaniową, która jest stosowana, gdy jedna ze stron transakcji jednocześnie obciąża i uznaje drugą stronę.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Pobierz wzór:
Sprawdź też inne komentarze dotyczące rachunkowości:
Nota uznaniowa to jedna z kilku typów not księgowych. Noty księgowe to z kolei rodzaj dowodu księgowego. Nota uznaniowa jest wystawiana przez stronę, która posiada zobowiązanie wobec drugiej strony transakcji. Nota uznaniowa jest dokumentem księgowym wystawianym wtedy, gdy trzeba udokumentować transakcje, które nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Nota uznaniowa jest stosowana do udokumentowania zdarzeń gospodarczych, które zgodnie z przepisami nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Notę uznaniową trzeba wystawić w dwóch egzemplarzach. Pobierz przykładowo wypełniony wzór noty uznaniowej.
Nota księgowa to dokument, który może być używany do dokumentacji zdarzeń, dla których nie przewidziano innego sposobu dokumentacji. Noty księgowe używane są w sytuacjach, kiedy należy udokumentować transakcje niepodlegające opodatkowaniu VAT. Na podstawie noty księgowej nie mogą być dokumentowane transakcje dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których należy stosować faktury lub rachunki.
Zgodnie z prawem bilansowym w księgach rachunkowych powinno się ująć wszelkie przychody i odpowiadające im koszty. A jak będzie w tym przypadku? Sprawdź.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip