nieuregulowana faktura

Nieopłacone faktury – kiedy zwiększyć podstawę opodatkowania CIT

Pytanie: Jesteśmy podatnikiem podatku dochodowego CIT. Nie uregulowaliśmy zobowiązań transakcji handlowych udokumentowanych fakturą z terminem płatności 15 grudnia 2023 r. i 4 stycznia 2024 r. (do dnia dzisiejszego nie zostały zapłacone - w międzyczasie powstał problem sporny i występujemy o faktury korygujące). Koszty wynikające z tych faktur zostały zaliczone do grudnia 2023 r. i pomniejszyły podstawę opodatkowania za 2023 rok. Kiedy należy zwiększyć podstawę opodatkowania CIT i skorygować VAT, w związku z nieopłaceniem faktur? Wyspecyfikowanych czynności dokonaliśmy w zaliczce na podatek dochodowy za marzec 2024 roku, w tym samym czasie dokonaliśmy korekty wartości odliczanego podatku naliczonego VAT (art. 89b ust.1 ustawy o VAT), tj. za okres w którym upłynął termin 90 dni, licząc od terminu płatności wskazanego na fakturze.

Na podstawie art. 25 ust. 19 ustawy CIT dochód podatnika stanowiący podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, które nie zostało uregulowane.

Zwiększenia dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczki dokonuje się począwszy od okresu rozliczeniowego, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie, do okresu, w którym zobowiązanie zostanie uregulowane. Zwiększenia dokonuje się, jeżeli do dnia terminu płatności zaliczki na podatek zobowiązanie nie zostało uregulowane. Korekty podstawy opodatkowania CIT dokonuje się w wartości netto zobowiązania, tj. bez podlegającego odliczeniu podatku VAT.