Twoja firma ponosi wydatki związane z zakupem i posiadaniem lokalu mieszkalnego, uznanego za towar handlowy podlegający odsprzedaży? Zastanawiasz się, czy możesz ująć je w koszty uzyskania przychodów oraz jak rozliczyć VAT. Wskazówki w tym zakresie znajdziesz poniżej.
Przy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie ma znaczenia, czy podatnik wynajmuje swoją nieruchomość prywatną, jeśli najem wypełnia definicję działalności gospodarczej ustawy o VAT. Tak wynika z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Czy jednak każdy właściciel oferujący najem prywatny musi płacić VAT?
Zmiany w opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) niektórych transakcji dotyczących nieruchomości mieszkalnych przewiduje ustawa nowelizująca, która została podpisana przez Prezydenta. Część nowych przepisów w tym zakresie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą – rozliczający się na PKPiR i podatku liniowym we wrześniu 2022 r. nabył nieruchomość (razem z żoną ze środków z majątku wspólnego). Żona nie prowadzi działalności gospodarczej. Nieruchomość będzie przeznaczona na działalność gospodarczą podatnika jako magazyn. Nieruchomość spełnia warunki dla tzw. ulgi „pałacyk plus". Nieruchomość wymaga remontu. Jak podatnik może rozliczyć zakup nieruchomości (cena zakupu 62.000 zł)? Czy poprzez amortyzację od października 2022 r.? Jeżeli tak według jakiej stawki? Jeśli będzie ponosił wydatki na remont przez kilkanaście najbliższych miesięcy to wydatki na remont mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na bieżąco? Czy dodatkowo wartość zakupu i koszty remontu będą mogły być odliczone w zeznaniu za 2022 rok?
Nie trzeba płacić podatku od obiektów handlowych i usługowych od budynku wielokondygnacyjnego, którego wartość przekracza 10.000.000 zł, jeżeli aktualnie jego konstrukcja i przeznaczenie wskazują na mieszkalny charakter.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip