Rada IASB zatwierdziła 8 grudnia 2016 r. poprawki w ramach cyklu corocznych zmian standardów MSSF 2014–2016. Tym samym rada wprowadziła nieznaczne zmiany, które wyjaśniają, poprawiają lub usuwają zbędne sformułowania w standardach.
Pytanie: Spółka z o.o. prowadzi prace poszukiwawcze kamieni szlachetnych w zakładach w Azji. Jak może ująć w polityce rachunkowości zagadnienia dot. wyceny zasobów naturalnych?
Kwestia wynagrodzeń płatnych akcjami nie jest uregulowana w polskim prawie bilansowym. Jednak w przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości, mogą stosować MSSF 2, którego regulacje dotyczą płatności zarówno w stosunku do kontrahentów, jak i pracowników.
Koniec roku obrotowego to czas sporządzania sprawozdań finansowych. Wszelkie zmiany w MSR/MSSF wymagają ujęcia w Twoim sprawozdaniu finansowym. Przyjrzyjmy się teraz najważniejszym zmianom, które ujmiesz w swoim sprawozdaniu finansowym za rok 2015.
Standardy międzynarodowe wyznaczają konieczność ujawnień w zakresie zarządzania kapitałami. Zgodnie z MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych” podmioty prezentują kapitał podstawowy i kapitały rezerwowe w podziale na klasy takie, jak: wniesiony kapitał podstawowy, nadwyżki ceny emisyjnej powyżej wartości nominalnej udziałów oraz kapitały rezerwowe.
Dokonanie przekształcenia środków trwałych – podobnie jak cały proces zastosowania MSSF po raz pierwszy – wymaga zaplanowania i stworzenia przemyślanego, rozłożonego w czasie algorytmu działania. Działania te można sprowadzić w praktyce do pięciu etapów, które powinny być wykorzystane przy analizie każdego ze składników aktywów i pasywów w momencie identyfikacji i dostosowania do wymogów MSSF.
Analiza wrażliwości stanowi kolejny zakres informacji o instrumentach finansowych ujawnianych zgodnie z MSSF 7. Standard ten nakłada na spółki stosujące MSSF obowiązek ujawnienia również wielu informacji o charakterze jakościowym (opisowym).
Poznaj nowy trend w MSSF
Zarówno w standardach międzynarodowych, jak i w związanych z nimi interpretacjach poświęcono wiele uwagi kwestii przychodów. Już w Założeniach koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych znajdujemy definicję przychodu. Został on określony jako „występujący w danym okresie wzrost korzyści ekonomicznych, przybierający formę wpływów lub zwiększeń aktywów lub zmniejszenia zobowiązań, które skutkują przyrostem kapitału własnego, innego niż przyrost związany z wpłatami udziałowców”.
Omawiane wskaźniki rynku kapitałowego nie posiadają uregulowań w MSSF. Niemniej jednak ich wartość informacyjna jest przydatna dla akcjonariuszy/inwestorów, gdyż dostarczają one dodatkowych, niezwykle istotnych informacji.
Zwróć uwagę na prawidłowe określenie dnia połączenia.
Zwróć uwagę na aspekt księgowy połączenia jednostek.
Sprawdź, czy powinieneś stosować MSSF jeśli Twoja firma nie jest spółką notowaną na giełdzie!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip