Mimo, że zmianę o charakterze uściślającym do MSR nr 40 „Nieruchomości inwestycyjne” opublikowano pod koniec 2016 r., należy ją stosować do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2018 roku lub później.
Według zaktualizowanego harmonogramu prac najprawdopodobniej w ciągu 6 miesięcy pojawią się projekty dotyczące sprawozdań finansowych, połączeń jednostek znajdujących się pod wspólną kontrolą, analizy ryzyka, kapitałowych instrumentów finansowych czy wartości firmy i jej odpisów aktualizujących, płatności opartych na instrumentach finansowych.
Nabywając środek trwały czy wartość niematerialną, jednostka często musi korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Regulacje bilansowe nakazują w specjalny sposób traktować te nakłady.
Przedmiotem ostatnich prac Komitetu KIMSF był MSR 12 „Podatek dochodowy”. Komitet zajął się problemem wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania w kontekście pomiaru różnic przejściowych między ich wartością księgową a podatkową. Sprawdź szczegóły.
Doroczny proces wprowadzania poprawek przez radę MSR jest prowadzony w celu harmonizowania wewnętrznego MSR i MSSF. Dzięki temu do standardów są wprowadzane ważne, ale nie najpilniejsze zmiany i uszczegółowienia. RMSR opublikowała propozycję zmian w kolejnych trzech standardach. Nie podano przy tym daty wejścia w życie proponowanych poprawek. Zostanie ona ustalona po analizie nadesłanych uwag.
W dniach 20–22 czerwca w Londynie odbyło się spotkanie Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, na którym dyskutowano m.in. o kwestiach dotyczących wartości firmy.
Jednostki, które nie stosują MSR, w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy o rachunkowości, mogą stosować Krajowe Standardy Rachunkowości, a w przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego mogą stosować MSR.
Rozwiązania określone w MSR mogą stosować jednostki niezobowiązane do ich stosowania w przypadku braku uregulowania danego zagadnienia zarówno w ustawie o rachunkowości, jak i w Krajowym Standardzie Rachunkowości.
Pytanie: Spółka z o.o. prowadzi prace poszukiwawcze kamieni szlachetnych w zakładach w Azji. Jak może ująć w polityce rachunkowości zagadnienia dot. wyceny zasobów naturalnych?
Sprawdź, jak traktować należności oraz związane z nimi odsetki i kary umowne. Upewnij się, czy ustawa o rachunkowości jest w tym zakresie zgodna z MSR 39 „Instrumenty finansowe”.
Dnia 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy zmieniające treść standardu MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, które mają się przyczynić do lepszego zrozumienia danych zaprezentowanych w sprawozdaniach finansowych. Należy je zastosować także przy sporządzaniu sprawozdań półrocznych za I część 2016 roku.
Rozporządzeniem z 15 grudnia 2015 r. nr 2015/2343 Komisja UE wprowadziła w cyklu dorocznych zmian poprawki do do Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej 5 i 7 oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości 19 i 34.
MSR 1 „Prezentacja sprawozdania finansowego”
MSR 1
UoR
Określa formę prezentacji sprawozdań finansowych, definiuje minimalny zakres informacji każdej części sprawozdania finansowego
Określa części składowe sprawozdania finansowego, a także strukturę poszczególnych części sprawozdania
Wymaga prezentacji sprawozdania z całkowitego dochodu obejmującego rachunek zysków i strat. Od 1 lipca 2012 r. sprawozdanie to zmieniło nazwę na sprawozdanie z przychodów i kosztów i innych całkowitych dochodów
Nie przewiduje sprawozdania z całkowitych dochodów
Wymaga sporządzania sprawozdania ze zmian w kapitale własnym oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych
Nie wymaga sporządzania sprawozdania ze zmian w kapitale własnym oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych, jeżeli sprawozdanie nie podlega obowiązkowi badania
Nie wymaga sprawozdania z działalności
Wymaga sprawozdania z działalności, jeżeli nie stanowi ono części sprawozdania finansowego
Zezwala na prezentację pozycji bilansowych metodą opartą na płynności
Nie zezwala na prezentację pozycji bilansowych metodą opartą na płynności
Nie zezwala na klasyfikowanie zdarzeń do kategorii zysków i strat nadzwyczajnych
Zezwala na klasyfikowanie zdarzeń do kategorii zysków i strat nadzwyczajnych do końca 2015 r - potem będą one dozwolone w bankach, SKOK i u ubezpieczycieli
Wymaga ujawnienia głównych założeń dotyczących przyszłości
Nie wymaga ujawnienia głównych założeń dotyczących przyszłości
Zabrania wcześniejszej publikacji sprawozdania jednostkowego od publikacji sprawozdania skonsolidowanego
Nie wskazuje wymogów odnośnie dowcześniejszej publikacji sprawozdania jednostkowego
Wymaga ujawnienia informacji o kapitałach, w szczególności zasad zarządzania kapitałem
Nie wskazuje wymogów odnośnie do ujawniania informacji o kapitałach poza ujawnieniami o zmianach jeśli jednostka nie sporządza zestawienia zmian w kapitale
Rok 2015 przyniósł kilka ciekawych i istotnych zmian dotyczących MSR/MSSF. Poznaj najważniejsze z nich oraz okresy ich wejścia w życie, które stanowią obowiązkową datę ich zastosowania po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym.
Rok 2015 przyniósł kilka ciekawych i istotnych zmian dotyczących MSR/MSSF. Poznaj najważniejsze z nich oraz okresy ich wejścia w życie, co stanowi obowiązkową datę ich zastosowania po raz pierwszy w sprawozdaniu finansowym.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip