Od 1 stycznia obowiązuje nowy wykaz należności publicznoprawnych, które zgodnie z przepisami należy opłacać przy użyciu tzw. mikrorachunku podatkowego. Został on określony przez ministra finansów, który wydał nowe rozporządzenie w tej sprawie.
Obowiązuje już zaktualizowany wykaz należności publicznoprawnych, które zgodnie z przepisami należy opłacać przy użyciu tzw. mikrorachunku podatkowego. Został on określony przez Ministra Finansów, który wydał nowe rozporządzenie w tej sprawie.
Od 1 stycznia 2024 r. podatnicy będą wpłacać podatek od gier (POG), dopłaty do gier (GHD) oraz podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14) na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. Dotychczas wpłacali te należności na wyznaczone rachunki Urzędu Skarbowego w Nowym Targu. Ministerstwo Finansów planuje, by kolejne należności (m.in. cło i akcyza) trafiały na mikrorachunki podatkowe.
Z początkiem 2024 roku zmienią się przepisy dotyczące dokonywania wpłat podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych za pośrednictwem tzw. mikrorachunku podatkowego. Nowe regulacje będą dotyczyć m.in. podatników opłacających podatki dochodowe i VAT.
Możliwość wskazania jako identyfikatora zarówno NIP, jak i PESEL w celu wygenerowania mikrorachunku podatkowego nie jest spowodowana błędem systemu, lecz wynika z istoty przyjętego w tym zakresie rozwiązania – uspokaja resort finansów.
Z artykułu dowiesz się:
Katalog należności, które powinny być regulowane na mikrorachunek podatkowy wkrótce zostanie rozbudowany o nowe płatności. Projekt stosownego rozporządzenia w tej sprawie został opracowany w Ministerstwie Finansów.
Zeznania podatkowe PIT za 2020 rok trzeba złożyć do 30 kwietnia 2021 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej.
Minister finansów określił w rozporządzeniu, jakie rodzaje podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych należy uiszczać przy użyciu indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Dowiedz się więcej na ten temat.
Resort finansów poinformował o udostępnieniu nowej usługi w e-Urzędzie Skarbowym – statusu zwrotu. Umożliwia ona podatnikom dostęp do informacji o dokonanych zwrotach z podatków PIT i VAT.
W załączniku do rozporządzenia znajduje się tabela ze szczegółowym wykazem podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, dla których ma zastosowanie mikrorachunek podatkowy. Przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego dokonywane powinny być także płatności organu egzekucyjnego za zadłużenia podatnika objęte tytułem wykonawczym, których wierzycielem jest naczelnik urzędu skarbowego.
Na podstawie obowiązujących od lipca zmian w Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, mając na względzie uwarunkowania techniczne i organizacyjneumożliwiające przekazywanie należności przy użyciu tego mikrorachunku. Właśnie pojawił się projekt takiego rozporządzenia.
Mikrorachunek podatkowy, czyli narzędzie, które miało pomóc usprawnić i ułatwić obsługę podatników, wciąż wywołuje zamieszanie. Teraz resort finansów pracuje nad zmianą i wprowadza rozporządzenie, doprecyzowujące zakres wpłat na mikrorachunek podatkowy. Poznaj szczegóły.
W Dzienniku Ustaw został już opublikowany kolejny pakiet zmian w ustawach podatkowych. Jedna ze zmian dotyczy płatności na rachunki spoza białej listy. Nowelizacja wejdzie w życie od 1 lipca.
Wprowadzenie indywidualnych rachunków podatkowych identyfikujących podatnika lub płatnika nie oznacza, że opisywanie przelewów podatkowych nie jest wymagane oraz stało się bezcelowe. Treść zlecenia płatniczego nie wiąże jednak organu podatkowego w każdym przypadku.
W związku z wprowadzeniem obligatoryjnych wpłat podatkowych na mikrorachunki podatkowe, pojawiają się wątpliwości, czy zmieniły się również opisy tych płatności. Sprawdźmy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip