Czy leasing zwrotny powinien być traktowany jako jedna usługa o charakterze finansowym, zwolniona z VAT? Jakie ma to konsekwencje dla polskich podatników?
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE o sygn. akt C-201/18 leasing zwrotny (ang. sale and lease back) powinien być traktowany jako jedna usługa o charakterze finansowym, zwolniona z VAT. Jakie ma to konsekwencje dla polskich podatników?
Chodzi o umowy leasingu podpisane w 2018 roku, w sytuacji gdy samochody zostały odebrane w 2019 roku. Sprawdź, co dokładnie będą sprawdzać urzędnicy.
Ustawa o rachunkowości nie reguluje pojęcia leasingu zwrotnego i nie są w niej usystematyzowane zasady ujmowania tego rodzaju operacji w księgach rachunkowych. Dlatego w zakresie leasingu zwrotnego można stosować uregulowania zawarte w KSR 5 oparte na wytycznych wynikających z MSR 17. Warto w związku z tym sprawdzić, co one zawierają.
Zgodnie z KSR 5 Leasing, najem i dzierżawa na umowę leasingu zwrotnego składają się dwie umowy: sprzedaży określonych składników aktywów i oddania tych składników w leasing sprzedającemu przez nabywcę.
Obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że słowo „płynność” jest odmieniane na wiele sposobów. Jednym z rozwiązań, jakie zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, jest leasing zwrotny. Pozwala on na uruchomienie „zamrożonego” kapitału i poprawę bieżącej sytuacji finansowej firmy.
Upewnij się, jak prawidłowo rozliczyć leasing zwrotny.
Poznaj podobieństwa i różnice w ujęciu leasingu zwrotnego w świetle standardów krajowych i międzynarodowych.
W obrocie gospodarczym możesz się spotkać ze specyficzną formą leasingu, jaką jest leasing zwrotny. Sprawdź, na czym on polega oraz w jaki sposób sprawnie przeprowadzić jego ewidencję, pozostając w zgodzie z prawem podatkowym.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip