Potrąceń z wynagrodzenia za pracę dokonuje się według ściśle ustalonej kolejności). Pierwszeństwo w zaspokojeniu z wynagrodzenia za pracę mają świadczenia alimentacyjne. Następnie potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych, na pokrycie należności innych niż alimentacyjne, a w dalszej kolejności – odpowiednio udzielone pracownikowi zaliczki i kary pieniężne. Sprawdź, ile wynoszą kwoty wolne od potrąceń od lipca do grudnia 2024 roku proporcjonalnie do wymiaru etatu, a także jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia przy kilku wypłatach w miesiącu.
Najnowsza tarcza antykryzysowa wprowadziła zmianę w ustalaniu kwot wolnych dla pracowników, którym pracodawca dokonuje potrąceń. Modyfikacja polega na podniesieniu tych kwot, jeśli u pracownika wystąpią określone przesłanki. Jest to rozwiązanie oczywiście korzystne dla dłużników. Gorzej mają wierzyciele, gdyż będą odzyskiwać mniej należności niż dotychczas (lub wcale) i egzekucja się przeciągnie. Nowy przepis obowiązuje od 16 maja 2020 r.
Najnowsza Tarcza 3.0 wprowadziła zmianę w ustalaniu kwot wolnych dla pracowników, którym pracodawca dokonuje potrąceń. Zmiana polega na podniesieniu tych kwot, jeśli u pracownika wystąpią określone przesłanki. Nowy przepis obowiązuje od 16 maja 2020 r., co oznacza, że już na listach płac za maj trzeba zastosować wyższe kwoty ochronne. Dowiedz się więcej.
Od 1 marca 2020 r. wzrosły kwoty wolne od potrąceń dokonywanych z zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Nowe stawki mają zastosowanie do zasiłków należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. Poznaj w praktyce skutki tych zmian.
Wzrosły kwot wolne od potrąceń dokonywanych z zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Nowe kwoty wolne mają zastosowanie do zasiłków należnych za okres od 1 marca 2019 r. i będą obowiązywały do 28 lutego 2020 r.
W zakresie potrąceń, do zasiłków z ubezpieczenia społecznego nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy, lecz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tak wynika z Kodeksu postępowania cywilnego. Stąd w przypadku, gdy w danym miesiącu pracownik uzyskuje zarówno przychód ze stosunku pracy (w tym wynagrodzenie chorobowe) jak i zasiłek np. chorobowy, potrąceń dokonuje się osobno. To się zmieniło. W tekście znajdziesz 4 przykłady potrąceń. Dzięki temu będziesz wiedział, jak bezpiecznie dokonywać potrąceń z wynagrodzenia za pracę pracownikom od 1 lipca 2018 r.
Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu należności takie jak: sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, czy zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, a także kary pieniężne z odpowiedzialności porządkowej. Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Pracy kwoty wolne przy potrąceniach dobrowolnych, analogicznie jak w przypadku potrąceń niewymagających zgody pracownika, powinny być pomniejszane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Sprawdź szczegóły.
Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, dodatku za pracę w porze nocnej, oskładkowanie umów zleceń to tylko część zmian, jaka zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Już dziś warto się z nimi zapoznać i zweryfikować, jakie obowiązki powstają z nowym rokiem.
O zmianach kadrowo - płacowych jakie obowiązują pracodawców w 2011 r. już pisaliśmy, ale w ramach podsumowania przedstawiamy „ściągawkę” z wykazem nowości i porównaniem stanów prawnych z 2010 r. i 2011 r. Poniższe tabele ułatwią pracę w Nowym roku i pomogą w dostosowaniu do bieżących przepisów prawnych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip