Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Rabaty potransakcyjne owocują koniecznością wystawienia dokumentu korygującego. Na jego podstawie ulega zmniejszeniu początkowa wartość należności lub zobowiązania, która zaewidencjonowana została w księgach rachunkowych tak sprzedawcy, jak i nabywcy. Rezultatem przyznania rabatu potransakcyjnego, w przypadku gdy pierwotna należność lub zobowiązanie zostały uregulowane, jest nadpłatą, czy to należności, czy zobowiązania.
Rabat, który sprzedawca przyznaje nabywcy z tytułu spełnienia określonych umownie przesłanek, może zostać poczytany jako premia. Skoro miałaby to być premia, to generowałaby ona przychód. Jednak rabat nie stanowi przychodu. Ma on charakter korekty kosztów podatkowych. Korekty oczywiście in minus, czyli zmniejszającej koszty uzyskania przychodów. Nabywca czyni bowiem niższy wydatek. To, czy rabat zostanie przyznany, w jakich okolicznościach i w jakiej wysokości – jest przedmiotem umowy pomiędzy stronami transakcji. Jest to więc kwestia pozostawiona wyłącznie ich woli.
W obrocie gospodarczym czasami zdarza się, że z przyczyn biznesowych przedsiębiorcy sprzedają wyroby czy usługi z dużymi rabatami. Czasem transakcje te generują bardzo niski przychód. Zdarza się również, że koszty wytworzenia towaru przewyższają jego końcową cenę po rabacie. Czy takie postępowanie jest bezpieczne podatkowo?
Obniżka skierowana tylko do określonego grona odbiorców ma swoje konsekwencje podatkowe. Dowiedz się, jakie.
Sprawa dotyczyła spółki, która realizowała zadania własne gminy, polegało to na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przedsiębiorstwo przystąpiło do programu, którego celem była poprawa stanu wód powierzchniowych. W ramach programu spółka otrzyma dofinansowane do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji w formie bezzwrotnej dotacji. Po zakończeniu prac budowlanych i podłączeniu klienta do kanalizacji sanitarnej spółka wystawiała na niego fakturę VAT o wartości 100% poniesionych kosztów.
Po otrzymaniu dotacji spółka wystawiła klientowi korektę faktury, w której skorygowała wartość podłączenia o kwotę wynikającą z dotacji. Spółka twierdziła, że rabat udzielony klientowi nie stanowi dla niego przysporzenia z tytułu nieodpłatnego świadczenia i tym samym nie będzie miała obowiązku wystawienia deklaracji PIT-8C. Organ podatkowy uznał stanowisko za niewłaściwe.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip