KSR 11 daje księgowym podpowiedzi, jak prawidłowo ujmować środki trwałe. Uwaga! KSR nr 11 ma już zastosowanie dla sprawozdań, w tym śródrocznych sporządzanych za 2017 rok.
Doroczny proces wprowadzania poprawek przez radę MSR jest prowadzony w celu harmonizowania wewnętrznego MSR i MSSF. Dzięki temu do standardów są wprowadzane ważne, ale nie najpilniejsze zmiany i uszczegółowienia. RMSR opublikowała propozycję zmian w kolejnych trzech standardach. Nie podano przy tym daty wejścia w życie proponowanych poprawek. Zostanie ona ustalona po analizie nadesłanych uwag.
Pytanie: Jesteśmy spółką deweloperską, stosującą w ewidencji księgowej postanowienia KSR nr 8 „Działalność Deweloperska”. Zarząd podjął decyzję o tymczasowym przeznaczeniu jednego z wybudowanych lokali w zabudowie szeregowej na biuro obsługi klienta oraz dom pokazowy. W jaki sposób powinniśmy zewidencjonować poniesione wydatki na wykończenie oraz wyposażenie lokalu?
KSR nr 3 wymaga wykazania w bilansie aktywów i pasywów, z tytułu niezakończonych umów, w szczególności informacji o wysokości przychodów i kosztów z wykonania usługi, o kosztach rzeczywiście poniesionych oraz przychodach rzeczywiście zafakturowanych oraz ich odpowiedniego opisu w informacji dodatkowej .
Nowy KSR 9 ma pomóc w sporządzeniu sprawozdania z działalności. Zawiera wskazówki i przykłady wyjaśniające, jak przedstawiać różne dane.
Celem opracowania tego standardu jest pomoc w sporządzeniu sprawozdania z działalności odpowiadającego oczekiwaniom jego użytkowników - zgodnie z postanowieniami art. 49 i art. 55 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Przy czym KSR 9 mogą stosować także jednostki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSR.
Komitet nie założył stworzenia wzoru takiego sprawozdania, ponieważ ma ono bardzo zindywidualizowany charakter – przedstawia specyfikę działalności jednostki i osiągane przez nią wyniki operacyjne i finansowe z punktu widzenia kierownictwa podmiotu. Stanowi ono komentarz zawierający ocenę warunków, wyników i perspektyw działalności jednostki oraz wyjaśnienia umożliwiające zrozumienie specyfiki jej działalności, dokonań i sytuacji. Jednak pewne elementy i treści powinny być ujęte w takim sprawozdaniu, aby dostarczyć czytelnikom i użytkownikom przydatnych informacji.
Przyjęty przez Komitet Standardów Rachunkowości projekt nowego KSR 9 ma pomóc w sporządzeniu sprawozdania z działalności. Znajdzie się tam wiele wskazówek i przykładów wyjaśniających, jak przedstawiać różne dane.
Komitet nie założył stworzenia wzoru takiego sprawozdania, ponieważ ma ono bardzo zindywidualizowany charakter – przedstawia specyfikę działalności jednostki i osiągane przez nią wyniki operacyjne i finansowe z punktu widzenia kierownictwa podmiotu. Jednak pewne elementy i treści powinny być ujęte w takim sprawozdaniu, aby dostarczyć czytelnikom i użytkownikom przydatnych informacji.
Komitet Standardów Rachunkowości podjął uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 8 „Działalność deweloperska”. Standard będzie miał zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2014 r. Będzie też możliwość wcześniejszego zastosowania.
Na posiedzeniu Komitetu Standardów Rachunkowości 21 stycznia 2014 r. została podjęta uchwała w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 8 „Działalność deweloperska”.
Już na posiedzeniu komitetu 1 października 2013 r. podjęto uchwałę Nr 12/2013 w sprawie przyjęcia projektu KSR Nr 8 „Działalność deweloperska”. Jednak ze względu na zgłoszone uwagi, po posiedzeniu 19 listopada 2013 r. członkowie komitetu jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wznowienia prac nad projektem Krajowego Standardu Rachunkowości „Działalność deweloperska”.
Na posiedzeniu w dniu 11 marca 2008 r. Komitet podjął uchwałę nr 2/08 w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 Leasing, najem i dzierżawa. Standard oczekuje na publikację w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów. Standard został opublikowany w Dzienniku Urzędowm Ministra Finansów nr 4 poz. 35.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip