Od 1 lipca rozpoczął się okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy - viaTOLL i nowy e-TOLL. Ministerstwo finansów zachęca przewoźników do przechodzenia do nowego systemu e-TOLL i nie zostawiania tego na ostatnią chwilę.
Pytanie: Prowadzę sklep internetowy i na wystawianych fakturach w odrębnej pozycji wykazuję koszty transportu sprzedawanych towarów. Czy od 1 października 2020 r. będę miał obowiązek oznaczania tych pozycji symbolem GTU_13?
Przedsiębiorca dokonuje przewozu pracowników do pracy i z pracy w systemie własnym. Są to niespełna 3 kilometry, ze względu na lokalizacje na obrzeżach miasta. Czy wartość przewozu jest kosztem dla przedsiębiorcy? Podatnik nie opodatkowuje pracowników, ponieważ nie ma listy osób uprawnionych do przewozu.
Firma produkcyjna wysyła przez firmę kurierską towar do Anglii. Na fakturze wykazuje osobno towar ze stawką VAT „0” i osobno usługę kurierską ze stawką VAT „0”. Czy postępuje prawidłowo?
Podatnik zajmuje się przetwarzaniem i konserwowaniem mięsa. Pomimo przeprowadzenia badań laboratoryjnych czasami się zdarza, że nabywca zwraca towar, gdyż po przeprowadzeniu przez niego kontroli nie nadaje się on do spożycia i musi zostać zutylizowany. W takich sytuacjach podatnik jest obciążony kosztami transportu oraz kosztami utylizacji. Czy wydatki może zaliczyć do kosztów?
Wzrost płacy minimalnej i zmiany zapisane w ustawie odbiją się na wysokości wypłacanych wynagrodzeń. Eksperci oceniają, że wejście w życie nowelizacji o minimalnym wynagrodzeniu nie spowoduje wstrząsu w branży transportowej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip