Podróż służbowa to wyjazd pracownika poza stałe miejsce pracy lub poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, w celu wykonywania zadania służbowego. Jakie warunki muszą być spełnione, aby wydatki poniesione w trakcie podróży służbowej można było zaliczyć do kosztów podatkowych? Sprawdźmy na przykładzie.
WSA w Bydgoszczy wypowiedział się w kwestii tego, czy świadczenia związane z podróżą służbową osób niebędących pracownikami spółki korzystają ze zwolnienia z PIT. Sprawdź stanowisko sądu i komentarz eksperta.
Zwrot kosztów używania przez pracownika własnego pojazdu do celów służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy pracownika, określa rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Chyba że warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zostały określone w układzie zbiorowym pracy.
Miejsce do spania w kabinie samochodu może służyć zapewnieniu odpoczynku, ale nie powinno być traktowane jako bezpłatny nocleg w rozumieniu przepisów o zwrocie kosztów podróży służbowej – wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale w poszerzonym składzie.
W sprawie, którą zajął się Sąd Najwyższy chodziło o wyjaśnienie, czy spanie w nocy w kabinie samochodu w czasie podróży służbowych w transporcie międzynarodowym stanowi zapewnienie bezpłatnego noclegu, a w konsekwencji, czy pracownikowi nie przysługuje zwrot kosztów takich noclegów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip