Przypomnijmy, że pewna „rewolucja” w rozliczaniu korekt in minus została wprowadzona już ponad 4 lata temu (tj. z początkiem 2021 roku), stąd być może pewne kwestie praktyczne mogą obecnie budzić mniej wątpliwości, choć z drugiej strony cały czas podatnicy mają do czynienia z koniecznością oceny nieostrych przesłanek, np. „spełnienia uzgodnionych warunków”. Jednak dodatkowo, przy okazji analizy tematu pojawiają się też inne zagadnienia, związane ogólnie z VAT i dotyczące praktycznie każdego podatnika sprzedającego towary bądź usługi. Poniżej prezentujemy więc wybrane problemy praktyczne.
Zgodnie z art. 29a ust. 17 ustawy o VAT, w przypadku gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania. Niekiedy więc powstają spory między podatnikami a organami podatkowymi o to, w którym momencie należy rozliczyć zwiększenie wynagrodzenia.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- Jak powinny być ujęte faktury korygujące „in plus”?- Kiedy powstaje obowiązek rozliczenia korekty zwiększającej podstawę opodatkowania?
Problem: Jak powinno przebiegać księgowanie (na jakich kontach) faktur korygujących in minus przez sprzedającego towar? Spółka w 2023 roku dokonała sprzedaży towaru wg umowy i wystawiła faktury sprzedażowe i wydała towar. W kwietniu 2024 roku zgodnie z aneksem do umowy otrzymała rozliczenie od kontrahenta korygujące cenę sprzedaży in minus. W kwietniu spółka wystawiła faktury korygujące (zmniejszające cenę). Jak prawidłowo zaksięgować te faktury, czy na zmniejszenie wartości sprzedanych towarów? Czy powinno nastąpić księgowanie na pozostałych kosztach operacyjnych? Dodam, że sprawozdanie spółki za 2023 rok zostało już zatwierdzone.
Obecnie w odniesieniu do faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania VAT lub podatku należnego nie stosuje się warunku uzyskania potwierdzenia ich otrzymania przez nabywcę towarów lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. W tym artykule prezentujemy drugą część wyjaśnień zaprezentowanych w tym zakresie przez resort finansów.
Obecnie w odniesieniu do faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania VAT lub podatku należnego nie stosuje się warunku uzyskania potwierdzenia ich otrzymania przez nabywcę towarów lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. W tym artykule prezentujemy 1. część wyjaśnień zaprezentowanych w tym zakresie przez resort finansów.
Korekta zmniejszająca podstawę opodatkowania (i tym samym VAT) ma dla podatnika ogromne znaczenie. Wszak w związku z tym, że obrót jest mniejszy, niż wynikał z pierwotnej faktury, niższy powinien być też sam należny VAT. Zagadnienie korekt in minus wiąże się z pewnymi trudnościami interpretacyjnymi, m.in. w kontekście nowych zasad funkcjonujących od 2021 roku, jak również w związku z różnymi zdarzeniami w praktyce gospodarczej (np. wyrok sądu cywilnego w razie sporu między stronami czy umorzenie należności za czynsz). Warto więc uważnie śledzić pojawiające się w tym temacie interpretacje, gdyż to one wyznaczają linię interpretacyjną, jaką kierują się organy skarbowe.
Rodzaj dokumentu handlowego potwierdzającego uzgodnienie warunków transakcji powinien wynikać w szczególności z warunków handlowych występujących między przedsiębiorcami. W zależności od przyjętych zwyczajów we współpracy między kontrahentami może to być zarówno korespondencja mailowa, jak i aneks do umowy albo też inny dokument handlowy potwierdzający uzgodnienie warunków transakcji, w tym potwierdzenie dokonania nabywcy zwrotu zapłaty lub kompensaty skorygowanej wartości transakcji.
Obowiązujący od 1 stycznia 2021 r. pakiet SLIM VAT miał uprościć rozliczenia podatkowe i ograniczyć obowiązki ciążące na podatnikach. Tymczasem sztandarowa regulacja w ramach pakietu, czyli zmiany w rozliczaniu faktur korygujących in minus, budzi mnóstwo wątpliwości wśród podatników. Dlatego też Ministerstwo Finansów zostało zmuszone do wydania objaśnień w zakresie SLIM VAT, które obecnie znajdują się w konsultacjach, a znaczną ich część stanowią właśnie wyjaśnienia dotyczące faktur korygujących in minus.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip