ORD-ZU (3) - Uzasadnienie przyczyny korekty deklaracji
U podatnika prowadzącego spółkę z o.o. została przeprowadzona kontrola ZUS. W jej wyniku stwierdzono, że honorarium przyznane prezesowi zarządu na podstawie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników powinno podlegać składkom ZUS. Prezes zarządu był i w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy ze spółką. Kontrola obejmowała okres od maja 2011 r. do kwietnia 2014 r. i za ten czas naliczono składki ZUS płatne przez pracodawcę i pracownika. Spółka 14 kwietnia 2017 r. zapłaciła zaległe składki. Czy należy dokonać korekt list płac za okres kontroli? Czy potrzebna jest korekta PIT-4R za te lata? Czy zapłacone w kwietniu 2017 r. składki ZUS pracownika trzeba wykazać w PIT-11 jako przychód?
Z końcem marca upłynął termin do złożenia zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób prawnych za 2015 r. przez podmioty, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Może się zdarzyć, że jednostka już po przekazaniu wypełnionego CIT-8 do urzędu skarbowego zauważy w nim błędy wymagające poprawienia. W takim przypadku powinna jak najszybciej skorygować swoje zeznanie roczne.
Od 1 stycznia 2016 r. nie ma obowiązku składania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. Podatnicy i płatnicy mogą jednak złożyć ją dobrowolnie. W przypadku złożenia korekty gdy taka możliwość jest wyłączona, organ podatkowy musi pisemnie zawiadomić składającego korektę o jej bezskuteczności.
Nowe wzory będą dostosowane do zmian związanych z wprowadzeniem 2% stawki ryczałtu od przychodów ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych z własnej uprawy, hodowli lub chowu oraz likwidacją obowiązku składania uzasadnienia do korekty deklaracji.
Minister finansów opublikował projekt rozporządzenia, które określi od 2016 roku nowe wzory formularzy obowiązujących osoby opłacające ryczałt ewidencjonowany. Aktualne druki, które są stosowane przez podatników, wynikają z rozporządzenia z 28 listopada 2014 r. w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2014 r. poz. 1672).
Podatnik może samodzielnie skorygować PIT-37, podając w nim poprawną wysokość kosztów podatkowych, nawet wtedy, gdy pracodawca podał w PIT-11 błędną kwotę i nie przesłał poprawionej informacji.
Podatnicy uzyskujący przychody z praw autorskich mogą je rozliczać w ramach działalności gospodarczej. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w komunikacie z 5 marca 2014 r.
Jeśli po złożeniu zeznania okaże się, że przysługuje ci nadpłata w kwocie wyższej niż wykazana, złóż wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania. Zapoznaj się z przykładowym uzasadnieniem takiego wniosku.
Jeżeli organ podatkowy zakwestionuje złożoną przez podatnika korektę deklaracji wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, nie ma obowiązku w każdej sprawie wszczynać postępowania wyjaśniającego – wynika z uchwały 7 sędziów NSA.
Jeżeli organ podatkowy zakwestionuje złożoną przez podatnika korektę deklaracji wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, nie ma obowiązku w każdej sprawie wszczynać postępowania wyjaśniającego zobowiązanie podatkowe – wynika z uchwały siedmiu sędziów NSA.
Podatnik, który pomylił się przy samodzielnym obliczaniu podatku może złożyć do urzędu skarbowegowniosek o stwierdzenie nadpłaty. Problem dotyczy tego, czy w takim przypadku organ podatkowy automatycznie powinien wszcząć postępowanie podatkowe. Z uchwały NSA wynika, że nie. Sędziowie wyjaśnili, że jeżeli do wniosku zawierającego żądanie stwierdzenia nadpłaty załączane jest skorygowane zeznanie podatkowe, to kontrola deklaracji podatkowej polega na sprawdzeniu przez organ podatkowy jej poprawności pod względem formalnym, jak również ustalenia stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip