Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć VAT przy usługach montażu wykonywanych w Polsce dla zagranicznego kontrahenta. Sprawdź, kiedy należy naliczyć polski VAT i dlaczego miejsce świadczenia usługi ma kluczowe znaczenie. Zyskaj pewność co do poprawności wystawionej faktury.
Sprawdź, jak zgodnie z przepisami rozliczyć wydatek związany z zakupem i instalacją klimatyzatorów. Odkryj, które rozwiązanie przyniesie korzyści i zminimalizuje ryzyko błędów w dokumentacji.
Czerwiec to najwyższy czas, by pomyśleć o zakupie klimatyzacji, lub jeśli została już zakupiona przy pierwszych upałach, jej rozliczeniu. Sprawdź w tym zakresie wskazówki naszego eksperta. Poznaj dopuszczalne metody amortyzacji.
Sprawdź, jak rozliczać wydatki na klimatyzację. Upewnij się, jak rozliczać dopłaty do wypoczynku pracowników, kto musi tworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy i jaka powinna być ewidencja księgowa. Z e-booka dowiesz się także, jak amortyzować środki trwałe używane sezonowo.
W tym roku naprawdę ciepłe dni pojawiły się już w maju, a zatem to najwyższy czas, by pomyśleć o zakupie klimatyzacji, lub jeśli została już zakupiona przy pierwszych upałach, jej rozliczeniu. Sprawdź w tym zakresie wskazówki naszego eksperta.
W naszej strefie klimatycznej miesiące letnie wiążą się ze zmienną pogodą, której elementem są także częste upały. Dlatego wielu podatników instaluje w swoich mieszkaniach urządzenia klimatyzacyjne. Pojawia się w związku z tym pytanie, czy poniesione na ich zakup wydatki wolno jest rozliczać w ramach dostępnych ulg, w tym rehabilitacyjnej.
Zostało jeszcze trochę czasu, by przygotować firmę na letnie upały, które w Polsce są coraz bardziej dokuczliwe. Sprawdzonym sposobem jest oczywiście praca w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli twoje biuro jeszcze nie posiada klimatyzacji, ale rozważa jej zakup i montaż, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo takie zdarzenia rozliczyć i zaewidencjonować.
Podatnik może rozliczyć zakup klimatyzacji na kilka sposobów. Może ona stanowić ulepszenie środka trwałego, jakim jest budynek, bądź samodzielny środek trwały. Sprawdź, które rozwiązanie będzie najlepsze dla twojej firmy.
Klimatyzacja to w większości biur już standard, bez którego ciężko wyobrazić sobie komfortowe miejsce pracy. Może ona stanowić ulepszenie środka trwałego, jakim jest budynek, bądź samodzielny środek trwały w zależności od sposobu montażu oraz wartości. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Pytanie: Spółka zakłada klimatyzację w mieszkaniu, które jest jednocześnie siedzibą spółki kontrahenta. Czy może zastosować 8% stawkę VAT?
Pytanie: Mam problem, jeśli chodzi o klasyfikację środków trwałych. Spółka w maju 2021 roku wymieniła klimatyzator w pomieszczeniu biurowym na nowy, ponieważ poprzedni nie nadawał się do dalszej eksploatacji. W 2009 roku zostały zamontowane w całym biurowcu klimatyzatory i jako całość zostały przyjęte na środki trwałe. Obecnie są całkowicie zamortyzowane. Czy w związku z wymianą klimatyzatora powinnam zakwalifikować to zdarzenie jako ulepszenie środka trwałego, czy jako nowy, oddzielny środek trwały, czy może jako remont? Podobną sytuację mam w budynku, który jest własnością firmy i stoi pusty, firma zamierza w tym budynku zrobić pomieszczenia biurowe dla pracowników. Czy w związku z tym koszty związane z pracami w budynku powinnam sklasyfikować jako ulepszenie tego budynku, czy jako remont?
Z uwagi na występujące w naszym kraju upały Główny Inspektor Pracy przypomniał pracodawcom o konieczności respektowania prawa pracowników do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz zwrócił się do nich o podjęcie niezbędnych działań mających na celu złagodzenie skutków narażenia pracowników na wysokie temperatury.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip