Wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego na potrzeby prowadzonego biznesu przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie są one ograniczone limitem wynikającym z pomnożenia liczby kilometrów przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr – wyjaśnił minister finansów.
Wydatki ponoszone z tytułu najmu nie należą do kosztów używania samochodu, a to oznacza, że mogą być odliczane w pełnej wysokości.
Spór dotyczył stosowania przepisu art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (analogicznie art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Podwładny, który wykorzystuje swój prywatny samochód w trakcie służbowego wyjazdu ma prawo odzyskać poniesione wydatki. Jeżeli szef wypłaci pracownikowi kwotę wyższą niż "kilometrówka", to nadwyżka będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Na pytanie jakie konsekwencje podatkowe niesie ze sobą wyjazd służbowy prywatnym samochodem, odpowiedź nie jest jednoznaczna. W zależności od zakwalifikowania takiej podróży i wyboru sposobu jej rozliczania, skutki mogą być inne.
Wydatki dotyczące przejazdów autostradą i opłat za parking, które pracodawca zwraca pracownikom wyjeżdżającym w delegację prywatnym samochodem można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko w ramach kilometrówki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła spółki, która zwracała pracownikom koszty związane z podróżą służbową prywatnym samochodem. Pracodawca zwracał też wydatki za paliwo, opłaty za autostrady i parkingi. Wydatki dotyczące eksploatacji samochodu firma zaliczała w koszty podatkowe w ramach kilometrówki.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip